To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Etapy stosowania prawa System prawa jest to uporządkowany zbiór norm prawnych; powinien się charakteryzować rzetelnością oraz spójnością ( obie te cechy mają charakter formalny)
Zupełny system prawa- system w którym nie występują luki, w ramach tego systemu. RODZAJE LUK W PRAWIE :
Luki aksjologiczne - mówimy o niej, gdy jakieś zachowanie nie jest przez normy danego systemu uregulowane, chociaż ktoś jest przekonany ze nie zawsze w pewnych systemach wartości działa tak ze jego zachowanie powinno być przez te normy zakazane lub nakazane. Np.: prostytucja - powinna być zakazana, ale nie jest (nie ma za nią kary)- normy można sobie po prostu wyobrazić (powinien być taki przepis, jednak w kodeksie go nie ma).
Uważana za lukę pozorną - nie wszystko jest uregulowane w systemie prawa.
Luki tetyczne (konstrukcyjne) - normy danego systemu przewidują dokonanie jakiejs czynności , ale w systemie prawa brak reguł wskazujących jak dokonac tej czynności albo wiadomo jak ale reguly SA mało precyzyjne. Spójność systemu prawnego: 1) Taki system, w którym nie występują normy ze sobą nie zgodne
Normy ze sobą zgodne SA powiązane różnymi więzami
Nie tylko system pozbawiony niezgodności, ale bardzo scisle wpojony NORMY SPRZECZNE - takie, w których jedna nakazuje cos czynic, a druga czynić coś zakazuje w tych samych okolicznościach. Np. „Masz siedzieć, masz stać” - realizuje jedną, przekracza drugą.
Często spotykane w prawie podatkowym.
NORMY PRZECIWNE - takie normy, które mają częściowo lub całkiem wspólny zakres zastosowania nakazują adresatowi takie czyny , których nie da się zarazem spełnić (np. stawić się w dwóch rożnych miejscowościach na rozprawie).
Normy prakseologiczne niezgodne - takie normy, które da się wszystkie realizować, ale realizowanie jednej z nich niweczy częściowo albo całkowicie zrealizowanie innej normy.
Niezgodność prakseologiczna może mieć charakter dwustronny lub jednostronny. Jeśli w jakimś zbiorze norm występują normy sprzeczne lub przeciwne to jest to zbiór rażąco wadliwy(Dlatego ze wyznacza obowiązki niemożliwe do spełnienia). Jeśli w jakimś zbiorze natomiast występują normy prakseologicznie niezgodne to taki zbiór jest zbiorem wadliwym ale jest to zbiór który prowadzi do marnotrawienia wysiłku człowieka (zbiór nieekonomiczny, niesprawny).
RODZAJE WIĘZÓW :
Więzy kompetencyjne (dynamiczne) - jedne normy powstają na podstawie norm, które jakiemuś podmiotowi udzieliły kompetencji do ich ustanowienia [ dodawanie nowych norm, zastępowanie jednych norm drugimi].
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)