Łuki stalowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Łuki stalowe - strona 1 Łuki stalowe - strona 2

Fragment notatki:

Łuki stalowe.
Dwa rodzaje łuków stalowych mają większe zastosowanie w budow­nictwie podziemnym - łuki podatnych obudów górniczych (ŁP) i łuki z dwuteowników szerokostopowych. Łuki obudów podatnych są produkowane jako gotowe elementy ze stali profilowanej w kształcie litery V. Obudowa składa się z trzech lub czterech łu­ków o określonych wymiarach, podawanych w asortymencie produkcji hutniczej lub wytwórni. Elementy łuków są łączone w nakładkę specjalnymi strzemionami, które umożliwiają wzajemny podłużny poślizg tych elementów, zapewniając obudowie upodatnienie po osiągnięciu krytycznej wartości podłużnej siły wewnętrznej. Wielkość siły krytycznej zależy od siły dokręcenia strzemion i może ona być regulowana w zależno­ści od potrzeb tak, aby obudowa nie uległa zniszczeniu. Obudowa podatna w warunkach obciążeń statycznych jest więc doskonałym zabezpieczeniem wyrobiska przed jego na­głym zniszczeniem. Może nastąpić jedynie jego stopniowe zaciskanie.
Łuki z dwuteowników szerokostopowych są wyginane na zamówienie w specjal­nych wytwórniach. Elementy tych łuków są łączone na stałe nakładkami i śrubami, Wygięte profile szerokostopowe nie ulegają zwichrzeniu i są bardziej stateczne niż nor­malne, wąskostopowe.
Łuki ustawione natychmiast po wykonaniu wyrobiska służą jako obudowa tymcza­sowa, a następnie są wtapiane w beton obudowy stałej i stają się elementem powstałej obudowy zespolonej. Obudowa stalowa jest kosztowna, ale bardzo skuteczna i bywa często używana do zabezpieczenia wyrobisk w słabym górotworze.
Górotwór jako miejscowy materiał konstrukcyjny. Właściwości górotworu w wielu przypadkach są zbieżne z właściwościami materiałów budowlanych, z których wykonywane są konstrukcje podziemne, toteż wykorzystanie górotworu jako materia­łu miejscowego, daje duże szanse na obniżenie kosztów budowy obiektu. Górotwór jako monolit skalny jest wykorzystywany do wykonywania budowli bez dodatkowej obu­dowy. Skały spękane wymagają ponownego powiązania w ośrodek ciągły przez scementowanie torkretem lub iniekcję zaprawy czy innych środków wiążących. Skały roz­drobnione mogą być zespolone bardziej złożonymi zabiegami kotwienia i iniekcji róż­nych środków, materiałów i zapraw wiążących, które wypełniają pustki rumoszu skalnego. Grunty naturalne mogą być wzmacniane zabiegami technicznymi, takimi jak zeskalanie, osuszanie, stabilizacja itd Nośność górotworu w dobrym stanie naturalnym lub po odpowiednim jego wzmocnieniu tylko nieznacznie ustępuje nośności obudowy murowanej z kamienia lub cegły, czy nawet nośności betonu. Podobnie można ocenić szczelność górotworu, zwłaszcza po zastosowaniu iniekcji uszczelniającej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz