Lord Rogers Riverside- referat

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1806
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Lord Rogers Riverside- referat - strona 1 Lord Rogers Riverside- referat - strona 2 Lord Rogers Riverside- referat - strona 3

Fragment notatki:


LORD ROGERS RIVERSIDE
Richard Rogers urodził się 23 lipca 1933 roku we Florencji. Swoją edukację architektoniczną rozpoczął na Architectural Association School w Londynie, potem do uzyskania dyplomu w 1962 roku studiował na Yale University w New Haven u Serge'a Chermayeffa. W tym czasie był szczególnie zainteresowany twórczością Wrighta, stwierdził nawet: „Wright był moim pierwszym bogiem”. Zainteresowanie to wzbudziło w nim chęć podróży śladami dzieł swojego idola, co poskutkowało podróżą po Stanach Zjednoczonych wraz z przyjaciółmi. Oprócz dzieł Wrighta młodzi architekci zaznajamiali się również z twórczością Miesa van der Rohe czy Louisa Kahna. Po skończeniu studiów w Yale, Rogers otrzymał posadę w Skidmore, Owings & Merril. W 1963 roku wraz z ówczesną żoną Su oraz Wendy i Normanem Fosterami założył biuro Team 4. Biuro przetrwało cztery lata, projektują w tym czasie m.in. Creek Vean- dom dla rodziców Su, Skybreak House w Radlett i finalnie Reliance Control Factory w Swindon. Swoją działalność z tego okresu, idee i inspiracje, które miały wpływ na jego dalszą działalność Rogers w jednym z wywiadów wspomina tak: „ W tamtym okresie Norman Foster, ja i nasze żony, Wendy i Sue, tworzyliśmy zespół - Team 4. Moja żona była socjologiem. Byliśmy przekonani, że wszystkie dyscypliny naukowe mają wpływ na architekturę i że przekładają się na nią także badania społeczne. Punkt odniesienia? Zawsze ciekawili mnie ludzie, którzy umieli orientować się w terenie, na przykład Frank Lloyd Wright. Nigdy nie byłem wielkim zwolennikiem ruchu nowoczesnego. Był dla mnie zbyt sztywny. Wręcz przeciwnie - w tych latach ojcem ruchu ekologicznego był dla mnie inny architekt samotnik, Buckminster Fuller. Wszystkie jego dzieła, wszystkie projekty były przede wszystkim systemami promującymi energooszczędne, lekkie, szybkie i czyste w budowie konstrukcje. Wydaje się, że dziś zapomnieliśmy o tych sprawach. Jego pomysły otoczenia i przykrycia Nowego Jorku kopułą były absolutnie futurystyczne. Szczerze wierzę, że to on jest ojcem całego ruchu, ponieważ połączył technikę z ekologią. To znaczy: już w tamtych czasach wytyczył drogę rozwiązania problemu, który nie miał jeszcze takich rozmiarów jak dzisiaj.” (Rogers, Architektura jest polityczna, 2007)
Również w roku 1963 Richard Rogers reprezentował brytyjskich architektów na biennale w Paryżu. W pierwszym okresie swojej samodzielnej działalności(1967-69) projektant zrealizował dwa ważne zlecenia: Spender House i Dom Rogersa, czyli dom dla jego rodziców w Wimbledonie. Były to prototypy domów Zip-Up House („zapinanych na suwak”). Idea domu Zip-Up opiera się na braku konstrukcji wewnętrznej, budowie z prefabrykatów, niskich kosztach budowy i praktycznie braku konieczności konserwacji takiego obiektu. Regulowane filary pozwalały natomiast na przemieszczanie budowli i pojawienie się koncepcji mobilności architektury. Widać tu pierwsze zainteresowanie Rogersa ekologią i odnawialnością zasobów.


(…)

… była wieloletnia współpraca z Tonym Blairem i burmistrzem Londynu- Kenem Livingstonem, w wyniku której w ciągu dekady przekształcono londyński South Park, rejon południowego brzegu Tamizy. Działalność projektanta w mieście poskutkowała zamianą Londynu w miejsce przyjemniejsze do życia dzięki aktywowaniu przestrzeni publicznych i odzyskaniu zaniedbanych terenów dla życia miejskiego.
Poza nagrodą Pritzkera, którą architekt odebrał 4 czerwca 2007 roku, dołączając tym samym do grona najlepszych architektów świata, Rogers został uhonorowany następującymi wyróżnieniami: złoty medal RIBA(1985), Legia Honorowa(1986), The Arnold W. Benner Memorial Prize from the American Academy & Institute of Art. And Letters(1989), The Thomas Jefferson Memorial Foundation Medal(1999), Praemium Imperiale Prize for Architecture(2000…
… stało się Centrum Pompidou, a także odzyskiwanie przestrzeni publicznych w miastach.
Przechodząc do szczegółowego omówienia dorobku architekta, warto zacząć od jednej z jego pierwszych realizacji, czyli Roger's House w Wimbledonie.
Dom, zlecony przez rodziców Richarda Rogersa, usytuowany jest na długiej i wąskiej zalesionej działce miejskiej, naprzeciwko Wimbledon Common i sąsiadującej z drogą główną…
… Harbourem, Richard Rogers działa pod nazwą Rogers Strik Harbour + Partners. Biuro ma swoje oddziały w Londynie, Barcelonie, Madrycie i Tokio.
Mówiąc o realizacjach przełomowych w karierze architekta, nie można nie przytoczyć przykładu biurowca Lloyd's of London, który przyniósł Rogersowi rozgłos poza granicami kraju. Budynek ten, podobnie jak centrum Pompidou w kategorii muzeów, był punktem zwrotnym…
… naturalnego. Ale dzisiaj jesteśmy być może pierwszym pokoleniem, które musi stawić czoła takiemu przyrostowi ludności, który narusza zasoby i niszczy środowisko. Pomimo, że wszyscy o tym wiedzą, ta niewiarygodna, industrialna ekspansja przebiega nadal. Jedne społeczeństwa stawiły czoła tym problemom, a inne jak mieszkańcy Wysp Wielkanocnych, cywilizacja Harappa, mieszkańcy miasta Teotihuacan w pre…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz