To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 1 22.02. 2011
Logistyka - stosunkowo nowe pojęcie w Polsce-od początku lat 90-tych, na zachodzie pojęcie logistyki w działalności gospodarczej pojawiło się na początku lat 80-tych, pierwsza publikacja dotycząca logistyki ukazała się pod koniec 1992 roku, książka K. Rutkowskiego.
Logistyka występuję w 3 dziedzinach/dyscyplinach:
Matematyka - część logiki formalnej, w tym znaczeniu logistyka ma długie tradycje
Sfera militarna (wojskowości) - 1837 r. została napisana broszura na temat działań militarnych przez generała szwajcarskiego, służby kwatermistrzowskie przemianowano na służby logistyczne, zadaniem logistyki w tej sferze zapewnieni aby wszystko co jest potrzebne było dostarczone w określonym czasie, dotyczy to nie tylko dóbr materialnych - jedzenie, paliwo itp., ale również ludzi, inf, energii, pieniędzy itd. Pojęcie logistyki w sferze militarnej jest analogiczne do logistyki w sferze zarządzania
Def. Logistyki (1) - zadaniem logistyka jest zapewnienie aby odpowiednie dobro było dysponowane w odpowiednim miejscu i czasie ale po minimum kosztów. dobro fizyczne - materiały, surowce, połfabrykanty, wyroby gotowe, Dobra pozostałe- inf, człowiek, energia, pieniądz
Dobro nie jest dysponowalne- system logistyczny przedsiębiorstwa w zakresie przepływów informacyjnych nie funkcjonuje właściwie.
W prowadzeniu przedsiębiorstwa ważniejsza dla właściciela jest maksymalizacja zysku a nie zadowolenie klienta, podstawowym celem jest realizacja zysku na jak najwyższym poziomie. W związku tym celem nie jest dążenie do zadowolenie klienta ale maksymalizacji zysków. Czasami koszty zapewnienia wysokiej jakości poziomu usług logistycznych są tak wysokie ze nie jest osiagany zysk. Wtedy trzeba się zastanowić na który towar należy mieć zapasy, a na który nie, jak wysokie te zapasy powinny być, z ilu klientów można zrezygnować. Dzięki tym modyfikacjom koszty spadną do takiego poziomu, że zaczną się realizować zyski.
W zakres systemu logistycznego przedsiębiorstwa wchodzą: transport, infrastruktura magazynowa, realizacja zamówień, proces zarządzania zapasami.
Dlaczego logistyka stała się tak ważna? - z nauką zarządzania mamy do czynienia od ok. 100 lat, druga połowa XIX w to okres produkcji przemysłowej, wcześniej dominowała produkcja rzemieślnicza, różnica miedzy produkcja przemysową i rzemieślniczą - krawcowa( produkcja rzemieślnicza- cały proces produkcyjny może być zrealizowany przez jedna osobę przy pomocy prostych narzędzi wielofunkcyjnych) i szwaczka (produkcja przemysłowa - występuje podział pracy , caly proces produkcyjny jest podzielony na fragmenty, które to z kolei przypisane są określonym osobą - specjalizacja pracy. Im węższy fragment procesu jest przypisany do realizacji określonej osobie tym większa jej specjalizacja.).
(…)
… produkcyjnych tkwią duże możliwości obniżenia kosztów niezależnie od tego jaką strategię przedsiębiorstwo przyjmie. Można obniżać koszty działania, ale można także ofertę wyróżnić - strategia wyróżnienia. Oferta
Produkt + Usługa
W razie jakichkolwiek uszkodzeń Caterpillar gwarantował dostarczenie części w ciągu 24 h niezależnie w jakiej części świata klient się znajdował. Usługa jest na bardzo wysokim poziomie…
… dla których logistyka rozwinęła się stosunkowo niedawno:
- W sytuacji kiedy produkty są podobne, usługa jest czynnikiem który może zadecydować o tym którgo producenta wybierze konsument, niezależnie od tego którą strategię stosuje przedsiębiorstwo.
- coraz trudniej dokonac usprawnień - logistyka opiera się na podejściu systemowym i procesowym. Teoria podejścia systemowego rozwinęła się dopiero w drugiej połowie XX…
…
Po uściśleniu:
Logistyka - zarządzanie przepływem dóbr.
Logistyka nie zajmuję się samym procesem produkcji, ale dostarcza niezbędne elementy do produkcji.
Filozofia zarządzania przepływami opiera się na tzw. podejściu systemowym i podejściu procesowym. Aby wiedzieć czym się kierować przy analizie i kształtowaniu przepływów czyli procesów logistycznych, trzeba wiedzieć na czym polega podejście systemowe…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)