Logistyka - procesy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1421
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Logistyka - procesy - strona 1

Fragment notatki:

Dzięki jej treści dowiemy się więcej na takie tematy, jak: dwa znaczenia logistyki, fazy procesów logistycznych, struktury procesów logistycznych, klasyfikacja systemów logistycznych, 2 rodzaje popytu, metoda stałej wielkości zamówienia

Istota i rozwój logistyki w przedsiębiorstwie
Ujęcie, rozumienie rzeczowe (przedmiotowe)
Logistyka to procesy fizycznego przepływu dóbr materialnych; surowców, materiałów, półproduktów, wyrobów gotowych oraz informacji im towarzyszących w przedsiębiorstwie oraz między przedsiębiorstwami (załadunek, transport).
W tym znaczeniu występuje ona w każdym przedsiębiorstwie.
znaczenie koncepcyjne
Logistyka oznacza koncepcje zarządzania procesami fizycznego przepływu dóbr materialnych oparta na zintegrowanym, systemowym ujmowaniu tych procesów, co pozwala racjonalizować całkowite koszty logistyczne.
W tym rozumieniu nie każde przedsiębiorstwo taką logistykę stosuje.
logistyka jako nauka
     Jest to dziedzina wiedzy ekonomicznej badająca prawidłowości i zjawiska przepływu dóbr fizycznych i informacji w gospodarce, a także w poszczególnych jej ogniwach. Logistyka bowiem może dotyczyć całej gospodarki albo jej poszczególnych ogniw.
Dwa znaczenia logistyki:
“logisticos” (z greckiego) oznacza sztukę myślenia opartą na sile rozumu, sztuka rozumowego myślenia, można to pojęcie łączyć z pojęciem logiki.
“logistique” (z francuskiego) oznacza dział sztuki wojennej obejmujące sprawy zaopatrzenia, zakwaterowania, transportu w armii, w wojsku.
Ewolucja rozwoju koncepcji logistycznej w przedsiębiorstwie
Początki (geneza) wprowadzenia koncepcji logistycznej w przedsiębiorstwie:
lata 30 XX w Stanach Zjednoczonych
Usprawniono procesy magazynowania, transportu wyrobów gotowych. W tych latach przedsiębiorstwa miały duże zapasy, budowano więc duże magazyny, hurtownie, zaczęto usprawniać procesy związane z magazynowaniem (pierwsze duże domy handlowe Cash and Cary),
II wojna światowa Koncepcje logistyczne rozwijały się w dziedzinie wojskowej (nie gospodarczej), wprowadzono nowe metody transportu, zaopatrzenia,
Po II wojnie światowej zaczęto się ponownie interesować kwestiami logistycznymi w gospodarce (lata 70),
W latach 60 nowe komputery, możliwość magazynowania. Dużym krokiem była metoda transportu wewnątrz-zakładowego opracowanego przez firmę TOYOTA, sysetm pomiaru i kontroli zapasów KANBAN od japońskiego słowa kartka, gdzie odnotowywano zapasy części do samochodów i odpisywano zużycie. Podobnie wprowadzono dla dostaw JUST-IN-TIME, dostawy na czas, polityka bez zapasowa, uwalniając się od kosztów magazynowania,
Lata 80 JUST-IN-TIME rozwinięty w innych krajach w związku z wymianą doświadczeń. Postęp w dziedzinie metod zarządzania logistycznego w kwestii magazynowania i transportu. Chodzi o to aby obniżać koszty logistyczne i uzyskiwać przewagę konkurencyjną.
Przyczyny rozwoju koncepcji logistycznych wynikają ze zmian zachodzących w gospodarce rynkowej:

(…)

….
1.2 systemy metalogistyczne
Mają charakter między-organizacyjny i są tworzone przez współdziałające ze sobą w procesach zaopatrzenia i zbytu systemy mikrologistyczne różnych podmiotów gospodarczych takich jak:
dostawcy, pośrednicy, odbiorcy, firmy transportowo-spedycyjne, banki towarzystwa ubezpieczeniowe, agencje reklamowe itp.
- in. kanały logistyczne dotyczące przepływu dóbr od ich wydobycia…
… kalkulacji mogą być następujące wielkości związane z różnymi możliwościami inwestowania:
Oprocentowanie lokat lub kredytów bankowych,
Stopa dywidendy akcji spółek notowanych na giełdzie, dobrze prosperujących,
Oprocentowanie obligacji,
Stopa zwrotu kapitału z aktualnie opłacanych inwestycji,
Koszty kapitałowe są kosztami zmiennymi.
Koszty składowania - są związane z utrzymaniem i zabezpieczeniem zapasów…
…, związane z podatkami. Są to koszty zmienne, zależne od wielkości i wartości przechowywanych towarów.
Koszty ryzyka - powstają w wyniku utraty wartości zapasów z przyczyn nie uzależnionych od przedsiębiorstwa, pozostających poza jego kontrolą (wpływem). Są to koszty deprecjacji.
Deprecjacja towaru może nastąpić w wyniku zmiany mody (tekstylia, ubrania, buty, itp.), z powodu zmiany technologii (części…
…, nakrętek) nie są drogie, nie psują się, można łączyć dostawy, nie trzeba specjalnie angażować samochodu do transportu.
Decyzje logistyczne transporcie
W systemie logistycznym transport odpowiada za fizyczne dostarczanie zasileń materiałowych, w odpowiednim czasie, miejscu, warunkach (podobnie jak układ krwionośny).
Decyzje logistyczne są istotne ze względu na koszty jakie generuje transport, ( transport…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz