To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Naszkicować linię ciśnień i omówić układ grawitacyjny ze zbiornikiemgórnym
W układach tych woda doprowadzana jest do obiektów dzięki samoczynnemu spływowi wody z wysoko położonego ujęcia do zapotrzebowania w wodę miejscowości na skutek sił grawitacji - nie ma potrzeby stosowania pomp.
W razie potrzeby może znajdować się tam zakład uzdatniania wody. Ciśnienie minimalne w sieci musi być nie mniejsze od ciśnienia wynikającego z wysokości zabudowy i takie aby w czasie pożaru ciśnienie w najniekorzystniejszym miejscu było większe od 10m H2O. Ciśnienie maksymalne musi być nie większe od 60m H2O, przy czym sieć projektujemy na maksymalny przepływ godzinowy i jedynie sprawdzamy jej działanie podczas trwania pożaru.
Naszkicować linię ciśnień i omówić układ grawitacyjny strefowy
W układach tych woda doprowadzana jest do obiektów dzięki samoczynnemu spływowi wody z wysoko położonego ujęcia do zapotrzebowania w wodę miejscowości na skutek sił grawitacji. Ze względu na zbyt duży wzrost ciśnienia w sieci spowodowany dużą wysokością geometryczną miejsc do których dostarczamy wodę stosujemy po drodze reduktor ciśnienia, aby nie przekroczyło 60m H2O. Wyróżniamy 4 układy: Równoległy ( źródło - stacja redukcji ciśnienia - strefa I - strefa II ) Szeregowy ( źródło - strefa I - stacja redukcji ciśnienia - strefa II )
Niezależny ( źródło I - strefa I - połączenie awaryjne stref - strefa II - źródło II)
Złożony ( źródło I - strefa I - stacja redukcji ciśnienia - strefa II - źródło II)
Ciśnienie minimalne w sieci musi być nie mniejsze od ciśnienia wynikającego z wysokości zabudowy i takie aby w czasie pożaru ciśnienie w najniekorzystniejszym miejscu było większe od 10m H2O. Ciśnienie maksymalne musi być nie większe od 60m H2O, przy czym sieć projektujemy na maksymalny przepływ godzinowy i jedynie sprawdzamy jej działanie podczas trwania pożaru.
Naszkicować linię ciśnień i omówić układ pompowy ze zbiornikiem początkowym
W tym układzie woda tłoczona jest przez pompownię ze zbiornika dolnego wody czystej do zbiornika górnego przepływowego, skąd rurociągiem grawitacyjnym, ale pod ciśnieniem spływa do sieci rozdzielczej. Natężenie dopływu do zbiornika górnego równe jest wydajności pompowni a przepustowość rurociągu grawitacyjnego od zbiornika do obszaru zasilania odpowiada maksymalnemu rozbiorowi godzinowemu i powinna być sprawdzona dla sytuacji pożarowej.
Ciśnienie minimalne w sieci musi być nie mniejsze od ciśnienia wynikającego z wysokości zabudowy i takie aby w czasie pożaru ciśnienie w najniekorzystniejszym miejscu było większe od 10m H
(…)
… się na końcu obszaru zasilania lub poza obszarem miasta. Największe ciśnienie w sieci rozdzielczej występuje na początku obszaru zasilania i powinno być mniejsze niż 60m H2O. Linia ciśnienia statycznego odpowiada sytuacji wyłączonych pomp, całkowitego napełnienia zbiornika i zerowego rozbioru. Ciśnienie minimalne w sieci musi być nie mniejsze od ciśnienia wynikającego z wysokości zabudowy i takie aby w czasie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)