Liberalizm i jego wpływ na administrację - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Liberalizm i jego wpływ na administrację - wykład - strona 1

Fragment notatki:

LIBERALIZM I JEGO WPŁYW NA ADM. XIXW.
*ideologia XIXw.; reakcja na państwo policyjne
*czołowi twórcy:J.S.Mill, J.Locke,B.Constant,H.Spencer
*rozwijał się w dwóch nurtach:politycznym i gospodarczym
*zadaniem państwa była ochrona prawa do życia, własności i czystego sumienia oraz zapewnienie ludziom swobody
* "nieskrępowana działalność człowieka jest podstawą sukcesu"!
* w odniesieniu do administracji liberałowie postulowali związanie władzy prawem, wprowadzenie równości wobec prawa, odrzucenie systemu stanowego, prymatu religii katolickiej; ograniczenie ingerencji państwa w sprawy społeczno - gospodarcze, reglamentacji państwowej w gospodarce.
* państwo miało dawać pewne ramy (prawne i zwyczaje kształtowane w drodze praktyki administracyjnej), pozostawiając jednostkom swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, wolności religijne, oświatowe, kulturowe, obyczajowe
* Liberalizm domaga się zagwarantowania naturalnych praw jednostki wobec państwa, zagwarantowanych ustawą. Wpływ idei liberalizmu na działanie administracji idzie w dwóch kierunkach, z idei liberalizmu płynie wniosek o ograniczenie wpływu administracji na obywateli w stopniu maksymalnym, najważniejszą zasadą staje się ochrona porządku prawnego i to przed naruszeniami jej ze strony administracji, a w celu ochrony wolności obywatelskich. Szczególne znaczenie ma doktryna trójpodziału władzy. Administracja zostaje podporządkowana parlamentowi. Parlament staje się najważniejszym kontrolerem urzędu i ustala, a zarazem i ogranicza działalność administracji poprzez stanowione przez siebie prawo. Parlament jako reprezentant społeczeństwa ustala granice działania administracji. Zdobyczą społeczną państwa liberalnego jest samorząd terytorialny oraz różnego rodzaju samorządy specjalne. Tworzy to w konsekwencji dualizm władz terenowych, administrację rządową i samorządową.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz