Lektura

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Lektura - strona 1 Lektura - strona 2 Lektura - strona 3

Fragment notatki:


Początek formularza
Lektura1.doc Rozdział pierwszy John Maynard Keynes - brytyjski ekonomista przełomu XIX i XX w., twórca teorii interwencjonizmu państwowego. Jego poglądy miały znaczący wpływ na rozwój ekonomii w połowie XX wieku. Główne dzieło to Ogólna teoria , wydana w 1936, która była reakcją na Wielki Kryzys. Postulowały one konieczność interwencji państwa w gospodarkę i krytykowały gospodarkę. Teorie zawarte w książce pomogły ustabilizować sytuację gospodarczą po drugiej wojnie. Złoty wiek osiągnięć gospodarczych przypada na lata powojenne (po 1945 do 1973).
Cechy charakterystyczne:
         Wzmożona liberalizacja handlu i transakcji międzynarodowych
         Korzystne okoliczności i polityka, które przyczyniły się do utrzymania się niskiej inflacji w warunkach niezwykłego rozkwitu ogólnego popytu
         Aktywna polityka popierania wysokiego popytu krajowego
         Zaległości w zakresie możliwości wzrostu pozostałe po zakończeniu drugiej wojny światowej
Przyspieszenie inflacji, wzrost bezrobocia i słaby wzrost gospodarczy zatrzymały tę epokę. Wycofanie parytetu złota dla dolara przez Nixona doprowadziło do wzrostu cen ropy, a tym samym wywołało kryzys inflacyjny i odsunęło państwo od  wpływu na emisję pieniądza i stopy procentowe. Monetaryzm i neoliberalizm wyparły keynesizm.
  Szkoły myślenia we współczesnej makroekonomii: ortodoksyjny keynesizm
monetaryzm
neoklasycyzm 1
neoklasycyzm 2 - realny cykl koniunkturalny
nowa ekonomia keynesowska
ekonomia austriacka i postkeynesowska Rozdział drugi Makroekonomia klasyczna - dla ekonomistów klasycznych pełne zatrudnienie = normalny stan gospodarki. Założenia modelu:
         wszystkie podmioty racjonalne, dążą do maksymalizacji zysków
         wszystkie rynki doskonale konkurencyjne, ceny doskonale giętkie
         wszystkie podmioty mają doskonałą znajomość rynków
         wymiana ma miejsce tylko przy cenach, które prowadzą do opróżnienia rynku, brak fałszywych transakcji          oczekiwania podmiotów są stabilne Dwa sektory :
         realny
         pieniężny Części składowe modelu :
         klasyczne wyznaczanie zatrudnienia i produkcji
         prawo Saya
         ilościowa teoria pieniądza
  Klasyczne wyznaczanie zatrudnienia i produkcji - neutralność pieniądza = poziom realnego produktu niezależny od ilości pieniądza. Wykorzystujemy krótkookresową funkcję produkcji  krótkookresowa łączna produkcja. Jak wynika z krzywych i założeń klasyków, poziom zatrudnienia przy równowadze reprezentuje pełne zatrudnienie, przy którym wszyscy członkowie siły roboczej, gotowi pracować za płacę realną w stanie równowagi, mogą znaleźć pracę. Analiza krzywych udowadnia, że w tym modelu konkurencja na rynku zapewnia pełne zatrudnienie. Model nie zawiera jednak trzeciego rodzaju bezrobocia: niedobrowolnego.

(…)

… na pieniądz)
Klasycy zdawali sobie sprawę, że teoria działa tylko w długim okresie, neutralności pieniądza nie da się utrzymać w krótkim.  
Ogólna teoria Keynesa - Keynes podjął polemikę z leseferyzmem i ekonomistami, którzy ograniczali rolę państwa w gospodarce rynkowej, i dla których jedynym zagrożeniem był monopolizm. Keynes zaprzeczył działaniu niewidzialnej ręki rynku, jeśli chodzi o ogólnego poziomu…
… nie będzie zamienności między bezrobociem i inflacją płac. Gdy nie ma nadwyżki popytu (naturalna stopa bezrobocia), stopa wzrostu płac nominalnych będzie równa oczekiwanej stopie inflacji i tylko w specyficznym przypadku zerowej stopy oczekiwanej, inflacja płac = 0. Stopa wzrostu płac wtedy jest taka sama jak stopa wzrostu cen (płaca realna stała). Rynek w stanie równowagi, a faktyczna i oczekiwana stopa inflacji…
… się na własnych błędach. Pracownicy dostosowują oczekiwania o ułamek popełnionego wcześniej błędu. Kiedy inflacja zostaje całkowicie przewidziana, gospodarka wraca do naturalnej stopy bezrobocia, ale z wyższą stopą inflacji, płac i cen, odpowiadającej stopie wzrostu podaży pieniądza.
 
Zgodnie z hipotezą przyspieszenia wszelka próba utrzymania na stałe bezrobocia poniżej stopy naturalnej będzie wpływać przyspieszająco na inflację i wymagać od rządu ciągłej ekspansji stopy pieniężnej. Aby utrzymać bezrobocie poniżej stopy naturalnej należy utrzymać płace realne poniżej poziomu równowagi (ceny muszą rosnąć szybciej niż płace nominalne). Naturalna stopa bezrobocia jest jedynym poziomem bezrobocia, przy którym można utrzymywać stałą stopę inflacji.
 
Wg. Friedmana, inflacja jest zawsze zjawiskiem pieniężnym…
…,  podaż produktu nie ma wpływu. Zmniejszenie stopy ekspansji pieniężnej znajduje odbicie we wzroście poziomu bezrobocia. Im szybsze staranie o obniżenie inflacji, tym większe będą koszty po stronie bezrobocia. Rodzaje walki z inflacją: „zimny indyk” i gradualizm. Skumulowany koszt jest taki sam, ale inaczej rozłożony w czasie. Badania wskazują jednak na przewagę `zimnego indyka'. Terapia szokowa polega…
… utraconej przez gospodarkę produkcji, niezbędna do obniżenia inflacji. Koszty dezinflacji pod wpływem histerezy. Zapowiadane/przewidziane zmiany polityki pieniężnej nie będą miały żadnego wpływu na poziom produkcji i zatrudnienia. Władze mogą obniżyć stopę inflacji bez kosztów w sferze produkcji i zatrudnienia przepowiadanych przez Keynesa i monetarystów. Wskaźnik poświęcenia wynosi tu Z E R O.
 
Wnioski…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz