Leczenie przeciwnowotworowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Leczenie przeciwnowotworowe - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Taxol - alkaloid należący do grupy taksoidów, wyizolowany z cisa zachodniego. Stabilizuje on białko - tu bulinę wytwarzaną z miktotubul, które budują kariotyczne wrzeciono podziałowe. W wyniku działania Taksolu, nie ma możliwości na rozpad tu buliny, co wiąże się z brakiem możliwości podziału komórkowego (chromosomy nie są rozciągane na przeciwne bieguny komórki). Lek ten jest stosowany w przypadku nowotworów piersi.
Metotreksat - antagonista i antymetabolit kwasu foliowego. Wiąże się 10tyś. razy silniej niż kwas foliowy z dehydrogenazą tetrafolianową, praktycznie całkowicie nieodwracalnie. Lek ten jest stosowany przede wszystkim w chorobach nowotworowych. Jest lekiem o działaniu cytostatyczny. Cis-platyna - nieorganiczny związek platyny, chemioterapeutyk fazowo - niespecyficzny, swoisty dla cyklu komórkowego. Jego działanie polega na wytwarzaniu krzyżowych wiązań między sąsiadującymi nićmi DNA oraz w obrębie tej samej nici. Tworzenie takich struktur uniemożliwia replikację DNA i podział komórki. Wywiera także wpływ na funkcje metaboliczne, uruchamiając procesy apoptozy komórki (czyli zaprogramowana śmierć komórki). Lek ma zastosowanie w chemioterapii kilku rodzajów raka.
Antybiotyki antracyklinowe - interkaloryt cytostatyczny, antybiotyk stosowany jako lek przeciwnowotworowy (przy białaczce). Cząsteczki antracykliczne są glikozydami zbudowanymi z dunozaminy jako reszty cukrowej oraz czteropierścieniowego aglikonu zawierającego strukturę chinonu z dwiema grupami -OH w pozycji para. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz