To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ŁAPOWNICTWO W SPORCIE ( Art. 296b ) Wprowadzone w 2003.
Typ podstawowy: a) sprawcą może być każdy, kto organizuje profesjonalne zawody sportowe lub w nich uczestniczy,
PROFESJONALNE ZAWODY SPOROTOWE- nie obejmują widowisk sportowych, bo takie wskazują jedynie umiejętności sportowe. Widowiskiem sportowych jest także wrestling.
b)
- ŁAPOWNICTWO BIERNE- przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej lub jej obietnicy albo:
- ŁAPWONICTWO CZYNNE- udzielenie korzyści majątkowej lub osobistej lub jej obietnicy c) w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik zawodów
NIEUCZCIWE ZACHOWANIE- wszystkie umyślne zachowania podyktowane świadomością i wolą naruszenia reguł walki sportowej. Zachowania nieumyślne- np. potknięcie się zawodnika nie są objęte pojęciem nieuczciwego zachowania, ale umyślne upadek, umyślne niezłapanie piłki przez bramkarza- tak. Bardzo trudno jest rozpoznać umyślność zachowań- zależy to od relacji świadków, którymi są zawodnicy, którzy przyjęli korzyść majątkową, ale tylko w takim zakresie, w jakim korzyści obiecali udzielić.
Chodzi tu o zjawisko "kupowania meczów". Członkowie jednej drużyny przyjmują korzyść majątkową ( łapownictwo bierne ) za przegranie meczu- wymaga to nieuczciwego zachowania, które umożliwia przeciwnikowi zwycięstwo w zawodach sportowych.
Uwaga: przepis nie odnosi się do sędziego! Sędzia, który przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą lub jej obietnicę sędziując w zawodach sportowych ponosi odpowiedzialność za łapownictwo bierne ( Art. 228 )- przyjęcie korzyści w związku z sędziowaniem- sędziowanie jest funkcją publiczną.
Zagrożenie: pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat
Typ uprzywilejowany §3 : - wypadek mniejszej wagi
Zagrożenie: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności od lat 2.
CZYNNY ŻAL ( Art. 296b §4 ):
a) sprawca łapownictwa czynnego albo sprawca łapownictwa biernego, ale tylko w wypadku mniejszej wagi.
b) korzyść majątkowa lub osobista lub ich obietnica zostały już przyjęte,
d) sprawca ujawnił wszystkie okoliczności przestępstwa ,
e) organ powołany do ścigania przestępstw o tych okolicznościach nie dowiedział się wcześniej.
Sprawca dopuszczający się czynnego żalu nie podlega karze.
Taktyka prokuratorska: prokurator przyjąwszy zawiadomienie o przestępstwie wydaje postanowienie w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej lub jej obietnicy a następnie po odebraniu zeznań świadków umarza postępowanie, stawia natomiast zarzuty temu, kto korzyść majątkową przyjął. Postępowanie toczy się przeciwko temu, kto korzyść przyjął.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)