Łąka podmokła - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 980
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Łąka podmokła - wykład - strona 1 Łąka podmokła - wykład - strona 2 Łąka podmokła - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Politechnika Wrocławska Wydział Górniczy
Instytut Górnictwa Projekt nr 2 .
Temat: OCENA WARTOŚCI ELEMENTÓW ŚRODOWISKA WALORYZACJA ŚRODOWISKA - ŁĄKA PODMOKŁA
1. Cel projektu.
Celem projektu jest wycena wartości elementów środowiska jakim jest łąka podmokła.
2. Lokalizacja.
Łąka jest położona w dolinie Warty, w południowej części województwa częstochowskiego na terenie gminy Myszków. Dokładniej można powiedzieć że jest ona zlokalizowana w bezpośredniej okolicy miejscowości Myszków i wchodzi w skład kompleksu tamtejszych zbiorowisk trawiastych. Łąka położona jest bezpośrednio w bliskości rzeki Warty przepływającej przez ten region. Sama rzeka w okresie wiosennym i letnim stanowi doskonałe miejsce na cele rekreacyjne dla mieszkańców pobliskich miejscowości oraz samego miasta Myszkowa.
Natomiast przez cały rok jest miejscem wypoczynku wielu amatorów spędzania czasu przy wędkach. Łąka jak widać stanowi pośrednie znaczenie wypoczynkowe dla tutejszej ludności, a właściwie licznej grupy amatorów wędkarstwa.
Powierzchnia jaką zajmuje łąka to obszar 100,45 ha.
3. Klasa obiektu.
Łąka zaliczana jest do klasy zespołów turzycowych i trawiastych, a dokładniej do zbiorowisk szuwarowych.
W skład roślinności tej klasy łąki wchodzą:
zespoły trzcinowe i turzycowe, występujące na torfowiskach niskich, podlegających długotrwałemu podtopieniu.
W zależności od lokalnych warunków głębokość podtopienia może wynosić od 0 do około 100 cm.
4. Reprezentatywność obiektu.
Reprezentatywność tegoż obiektu jest bardzo wysoka.
Łąki podmokłe są bardzo rozpowszechnione w strefie klimatu umiarkowanego i w niektórych rejonach zajmują nawet 30-50% ogólnej powierzchni łąk. W Polsce największe kompleksy łąk z roślinnością szuwarową występują właśnie w dorzeczu Warty, a także w dorzeczu Łeby, Biebrzy, Narwi, Noteci, Obry, Wieprza oraz nad dolną Odrą. Niektóre z nich zaliczane są do większych kompleksów łąkowych w Europie.
Omawiana łąka stanowi nieodzowny element krajobrazu w takim regionie jakim jest region miejscowości Myszków. Znaczenie i walory obiektu.

(…)

…. Znaczenie i walory obiektu.
Łąka podmokła, a właściwie jej zespoły szuwarowe z uwagi na duży udział turzyc oceniane są jako zbiorowiska o małej wartości gospodarczej. Posiadają one jednak duże znaczenie krajobrazowe, gdyż są bardzo rozpowszechnione i zajmują pokaźnych rozmiarów powierzchnie. Na pierwszym miejscu należy jednak postawić hydrologiczną funkcję podmokłej łąki turzycowej w środowisku przyrodniczym, bowiem reguluje one obieg wody na torfowiskach i przyczynia się do bilansu wodnego w siedlisku. Ta ważna funkcja roślinności turzycowej łąki podmokłej powinna stanowić podstawowy argument jej ochrony.
Negatywne aspekty.
Zgodnie z rozpowszechnionymi poglądami, że tereny trawiaste nadają się zawsze do eksploatacji bez inwestowania, działalność taka niejednokrotnie przybiera formy gospodarki…
… potencjalnie nadającej się pod uprawy rolnicze.
Łąki to bardzo zróżnicowane pod względem ekologicznym i florystycznym azonalne (niestrefowe) zbiorowiska roślinne umiarkowanej strefy klimatycznej wykształcone zarówno w glebach mineralnych, jak i na torfach niskich, częściowo także na wysokich
Łąki w ogromnej większości mają pochodzenie wtórne, antropogeniczne, bowiem wykształciły się na siedliskach poleśnych…
… cech stałości wykazując daleko idącą stabilizację w określonych warunkach edaficznych i klimatycznych. Zatem koszenie i wypas należy traktować jako istotne czynniki ekologiczne, warunkujące istnienie łąk trwałych strefy umiarkowanej. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz