Ład Jałtańsko - Poczdamski

Nasza ocena:

5
Pobrań: 630
Wyświetleń: 4298
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ład Jałtańsko - Poczdamski - strona 1 Ład Jałtańsko - Poczdamski - strona 2

Fragment notatki:

Ład Jałtańsko - Poczdamski 1. Konferencja w Poczdamie , odbyła się między 17 lipca a 2 sierpnia 1945 r . w Poczdamie.
* Na konferencji utworzono Radę Ministrów Spraw Zagranicznych Czterech Mocarstw , która miała się zająć przygotowaniem traktatów pokojowych z pokonanymi * Określono zasady polityki w okupowanych Niemczech. Celem okupacji miało być stworzenie warunków do odrodzenia w przyszłości suwerennych Niemiec, uwolnionych od dziedzictwa narodowego socjalizmu.
* Deklaracje jałtańskie i układ poczdamski ustanowiły wobec Niemiec 4 nakazy:
- demilitaryzacji, -denazyfikacji, -demokratyzacji - dekartelizacji - miała doprowadzić do zlikwidowania karteli odpowiedzialnych za współpracę z reżimem hitlerowskim, a cały wysiłek produkcyjny miał być skierowany na rozwój rolnictwa i pokojowego przemysłu wewnętrznego.
* W imieniu 4 państw władzę na terenach okupowanych sprawować mieli naczelni dowódcy sił zbrojnych „ każdy w swojej strefie okupacyjnej ”, a w sprawach dotyczących całości Niemiec - wspólnie jako, członkowie Rady Kontroli .
* Ustalono odszkodowania, które przegrani mieli wypłacić poszkodowanym krajom. Niemcy miały także utracić dużą część swojego terytorium na wschodzi. Reszta kraju została podzielona na cztery strefy okupacyjne.
* W Poczdamie ustalono, że każde państwo okupujące miało dochodzić swych roszczeń na terenie własnej strefy. Jedynie ZSRR miał otrzymać ze stref zach. 15% skonfiskowanego potencjału przemysłowego w zamian za żywność, węgiel i inne surowce, a dalsze 10% bezpłatnie.
* W sprawie polskiej przyjęto do wiadomości utworzenie Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej i ustalono, że zach. granica Polski przebiegać będzie wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej, z włączeniem terytorium Wolnego Miasta Gdańska i części niemieckiej Prus Wsch., która nie została włączona do ZSRR. Przy czym, obszary te zostały wyłączone z radzieckiej strefy okupacyjnej.
2. Powstanie Organizacji Narodów Zjednoczonych ( 26 kwietnia 1945 r. ) Osłabienie Wielkiej Brytanii i Francji doprowadziło do wzrostu znaczenie USA w świecie. Jeszcze w czasie wojny alianci postanowili powołać do życia nową organizację międzynarodową, którą zastąpiłaby Ligę Narodów. Pierwsze posiedzenie odbyło się w San Francisco

(…)

…, ale pozostawiono miejsce na polski podpis.
* Główne organy:
- Zgromadzenie Ogólne ONZ - w skład wchodzą wszystkie państwa członkowskie, każde jest reprezentowane najwyżej przez 5 przedstawicieli.
- Rada Bezpieczeństwa - 15 członków, w tym 5 stałych (USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny), niestali wybierani na 2 lata przez Zgromadzenie Ogólne, odpowiedzialna za utrzymywanie pokoju i bezpieczeństwa, przywrócenie go jeśli naruszony.
- Rada Społeczno-Gospodarcza - zadania: rozwój gospodarki, zatrudnienie, ochrona zdrowia, współpraca kulturalna, przestrzeganie praw człowieka, szeroki zakres obowiązków, - Rada Powiernicza - istnieje, ale nie funkcjonuje, - Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości - w Hadze, trybunał świata, organ sądowy, główne zadanie to rozstrzygnięcie międzynarodowych sporów,
- Sekretariat…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz