Łączenie zaawansowanego harmonogramowania z symulacją-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Łączenie zaawansowanego harmonogramowania z symulacją-opracowanie - strona 1 Łączenie zaawansowanego harmonogramowania z symulacją-opracowanie - strona 2 Łączenie zaawansowanego harmonogramowania z symulacją-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Łączenie zaawansowanego harmonogramowania produkcji (SFC/APS) z symulacją
W ostatnich latach wymagania wobec przemysłowych procesów produkcyjnych bardzo się zmieniły. Na większości rynków oferowane są różnorodne produkty wytworzone przez konkurencyjnych między sobą producentów. Klienci są coraz bardziej wymagający i oprócz jakości oraz ceny wymagają terminowości dostaw oraz zapewnienia usług serwisowych. Wytwarzanie musi się przystosować do tych zmian. W przypadku sterowania wytwarzaniem powinny być realizowane takie cele [Krauth, Noche, Schalla, 2000], jak:
redukcja kosztów poprzez minimalne zapasy, minimalny nakład na przezbrojenia oraz maksymalne wykorzystanie zasobów produkcyjnych,
wysokie zadowolenie klientów poprzez zapewnienie krótkich terminów dostaw, absolutnej terminowości dostaw oraz elastyczne reagowanie na zmianę zamówień.
Przy wzrastającej liczbie typów i wariantów oraz coraz większej złożoności produktów, podanych celów nie da się osiągnąć bez zastosowania odpowiednich technik informatycznych. W planowaniu wytwarzania ukryte są jeszcze znaczne oszczędności, które może uruchomić stosując innowacyjne koncepcje oraz doświadczenia.
Tradycyjne metody - nowe wymagania: studium przypadku
Większość przedsiębiorstw produkcyjnych stosuje systemy Planowania i Sterowania Produkcją (Production Planning and Control - PPC). Jednakże zadania krótkoterminowego planowania są przez ten system rozwiązywane w stopniu niezadowalającym. Obserwacje poczynione w przedsiębiorstwie z grupy Małych i Średnich Przedsiębiorstw przyniosło niepokojące rezultaty [Schuh, Kamper i in., 2004]:
wiele danych, które w systemie PPC są podstawą planowania zawiera błędy. Dotyczy to nie tylko aktualnych stanów w magazynach międzyoperacyjnych oraz magazynach wyrobów gotowych, lecz również czasów przetwarzania na stanowiskach roboczych;
wynikiem planowania są nierealistyczne dane; poszczególne obszary robocze są obłożone pracą do 500%:
niektóre zlecenia mają wielomiesięczne przestoje
dane z systemów PPC są ignorowane przez mistrzów produkcyjnych. Skutkami są: chybiona produkcja, brak płynności dostaw oraz straty w sprzedaży;
system PPC nie dostarcza do Działu Zakupów realnych danych. Również Dział Sprzedaży nie otrzymuje informacji o możliwych terminach dostaw i czyni klientom przyrzeczenia nie poparte wiarygodnymi informacjami.
Opisany przypadek nie jest odosobniony. Pokazuje on, że wraz z momentem wdrożenia systemu PPC problemy związane z planowaniem nie zostają jeszcze rozwiązane. Pozostają dwa główne problemy:
dane planistyczne obliczane są na podstawie wartości pochodzących z doświadczenia, nieaktualnych lub błędnych danych. Wyniki nie mogą być lepsze, niż dane, na których one bazują. Rys. 5-6 pokazuje następstwa takiego planowania.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz