[LABORATORIA] Sprawozdanie zasilanie układów elektronicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 4963
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
[LABORATORIA] Sprawozdanie zasilanie układów elektronicznych - strona 1

Fragment notatki:

UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI
WYDZIAŁ NAUK TECHNICZNYCH
Edukacja techniczno - informatyczna
Laboratorium z elektroniki
Sprawozdanie z ćwiczenia nr 2
Technika analogowa: zasilanie układów elektronicznych.
Opracowali:
Olsztyn 2009
Opracowanie wyników:
Opis uzyskanych przebiegów:
1.1 Przebieg sinusoidalny wyprostowany jednopołówkowo. Jak widać dioda przepuszcza tylko "dodatnie połówki" sinusoidy stąd też jego ujemna część została ,,obcięta” przez prostownik.
1.2 Przebieg napięcia na wyjściu prostownika jednopołówkowego ,,trójkątny”
1.3 Przebieg ,,trójkątny”. Podobnie jak w przykładzie 1.1 dioda przepuszcza tylko dodatnie połówki sinusoidy ,lecz aby nieco ustabilizować zmiany napięcia równolegle do odbiornika podłącza się kondensator, którym jest w tym przypadku filtr pojemnościowy 2220μF . Kondensator ładuje się do maksymalnego napięcia i "podtrzymuje" napięcie na w miarę stałym poziomie. Im większa pojemność kondensatora tym mniejsze zmiany napięcia wyprostowanego (tzw. tętnienia).
1.4 Przebieg napięcia wyjściowego(Uwy) prostownika jednopołówkowego-,,trójkątny”.
Wyprostowane i wygładzone napięcie poddaje się dodatkowej stabilizacji w tym prostym układzie stabilizatorem jest dioda Zenera.
1.5 Przebieg napięcia wyjściowego (Uwy)prostownika jednopołówkowego-,,trójkątny”.
Wyprostowane i wygładzone napięcie poddaje się dodatkowej stabilizacji w tym prostym układzie stabilizatorem jest dioda Zenera.
2.1 Przebieg sinusoidalny wyprostowany dwupołówkowo. W każdej "połówce" sinusoidy przewodzą dwie diody, co powoduje dwukrotnie większy spadek napięcia. Diody nie przewodzą dla małych napięć dopiero po przekroczeniu tej wartości napięcie narasta - stąd krótkie przerwy pomiędzy wyprostowanymi "połówkami".
2.2 Przebieg sinusoidalny wyprostowany dwupołówkowo. Układ RC(złożony z rezystora oraz kondensatora o pojemności 47 μF) wygładza zmiany napięcia pod warunkiem że kondensator C ma dużą pojemność.
2.3 Przebieg sinusoidalny wyprostowany dwupołówkowo. Układ RC(złożony z rezystora oraz kondensatora o pojemności 2200 μF) wygładza zmiany napięcia pod warunkiem że kondensator C ma dużą pojemność.
2.4 Przebieg sinusoidalny wyprostowany dwupołówkowo. Diody nie przewodzą dla małych napięć - stąd krótkie przerwy pomiędzy wyprostowanymi "połówkami".
2.5 Przebieg trójkątny. Podobnie jak w przykładzie 2.1 lecz po dołączeniu kondensatora o dużej pojemności(2220μF) uzyskamy o wiele mniejsze tętnienia napięcia wyjściowego. Dodatkowo wyprostowane i wygładzone napięcie poddaje się dodatkowej stabilizacji w tym układzie stabilizatorem jest dioda Zenera.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz