[LABORATORIA] Sprawozdanie z ćwiczenia Metoda quasi-dynamiczna identyfikacji stanu technicznego łożysk tocznych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 595
Wyświetleń: 6594
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
[LABORATORIA] Sprawozdanie z ćwiczenia Metoda quasi-dynamiczna identyfikacji stanu technicznego łożysk tocznych - strona 1 [LABORATORIA] Sprawozdanie z ćwiczenia Metoda quasi-dynamiczna identyfikacji stanu technicznego łożysk tocznych - strona 2 [LABORATORIA] Sprawozdanie z ćwiczenia Metoda quasi-dynamiczna identyfikacji stanu technicznego łożysk tocznych - strona 3

Fragment notatki:



Celem ćwiczenia jest określenie stanu technicznego badanych łożysk, oraz ocena ich przydatności do użycia. Pomiary zostały wykonane dla 6 łożysk. Sprawozdanie zawiera takie części jak wymiary łożysk w tabeli, tabele pomiarowe zawierające: wady wykryte, pomiar luzu osiowego, pomiar luzu promieniowego, pomiar oporów toczenia. Na końcu znajdują się wyniki obliczeń w tym odległość środka masy wahadła od punktu obrotu, współczynnik oporu ruchu oscylacyjnego, uśredniona droga pojedynczego ruchu łożyska na średniej średnicy, całkowita droga tarcia, siła tarcia, praca tarcia oraz wnioski.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
w Olsztynie
WYDZIAŁ NAUK TECHNICZNYCH
Kierunek Edukacja Techniczno - Informatyczna
Przedmiot: Eksploatacja maszyn i urządzeń
Temat: Metoda quasi-dynamiczna identyfikacji stanu technicznego łożysk tocznych
Wykonali:
Olsztyn 2010 r.
Wstęp teoretyczny:
Defekty łożysk objawiają się ubytkiem lub zniekształceniem ich masy, co w konsekwencji prowadzi do całkowitego zniszczenia łożyska. Należą do nich korozja bieżni lub elementów tocznych, zatarcie, złuszczenie, nierówność powierzchni tocznej itp. Mogą one powstać nie tylko na skutek nadmiernego obciążenia łożysk czy starzenia się jego elementów, ale także w wyniku niewłaściwego montażu lub smarowania. Układy nadzoru diagnostycznego maszyn ukierunkowane są na sygnały płynące z węzłów łożyskowych zespołów maszyn. Konieczne jest jak najczęstsze rozpoznawanie zmian stanu dynamicznego maszyn, stopnia zużycia, rodzaju i poziomu uszkodzeń po to, aby w przyszłości zapobiec ich skutkom i wcześniej podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze. Monitorowanie stanu dynamicznego węzłów łożyskowych umożliwia prowadzenie remontów uwarunkowanych stanem technicznym maszyny i zaniechanie remontów zapobiegawczych, uwarunkowanych czasem oraz remontów poawaryjnych. Wprowadzenie remontów uwarunkowanych stanem maszyny pozwala na wyznaczenie optymalnego czasu na obsługę techniczną, co prowadzi do zaoszczędzenia wydatków na niepotrzebne przeglądy i nieprzewidziane postoje awaryjne. Obsługa techniczna maszyn oparta na dobrej znajomości ich stanu technicznego jest najtańszą metodą eksploatacji maszyn. 
Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia jest określenie stanu technicznego badanych łożysk, oraz ocena ich przydatności do użycia.
Przebieg ćwiczenia
Na danym stanowisku pomiarowym, naszym zadaniem było :
Przeprowadzenie oględzin wizualnych elementów łożyska (metoda organoleptyczna)
Wykonanie pomiaru luzów łożyska :
Wyznaczenie współczynnika oporu ruchu oscylacyjnego.
Powyższe wyniki pomiarów zanotowaliśmy w tabelach pomiarowych dla poszczególnych badanych łożysk (6 łożysk).
- wymiary łożysk :
Łożysko:
I [mm]
ds. [mm]
dz [mm]
dw [mm]
mw [mm]
m0 [mm]
g [mm]
l1 [mm]
1
10,8
5,65
6,4
5,35
0,727
0,783
9,81
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz