Kultura - zagadnienia podstawowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 595
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kultura - zagadnienia podstawowe - strona 1 Kultura - zagadnienia podstawowe - strona 2 Kultura - zagadnienia podstawowe - strona 3

Fragment notatki:

Kultura: zagadnienia podstawowe.
Naukowe i potoczne pojęcie kultury. Kultura - całokształt zobiektywizowanych elementów dorobku społecznego, wspólnego szeregowi grup i z racji swej obiektywności ustalonych i zdolnych rozszerzać przestrzennie. Element dorobku społecznego zaliczony być przeto może do kultury wówczas dopiero, gdy zdolny się stanie być dobrem wspólnym szeregu grup ludzkich. Inaczej mówiąc : gdy z jednej strony oderwie się od jego wytwórcy czy wytwórców o tyle, że przejęty może być przez grupy inne - z drugiej gdy się ustali jako wzór niezależny od przypadkowych okoliczności.
Szerokie rozumienie kultury - antropologia i socjologia - kultura czyli cywilizacja jest to złożona całość, która obejmuje wiedzę, wierzenia, sztukę, moralność, prawa, obyczaje oraz inne zdolności i nawyki nabyte przez ludzi jako członków społeczeństwa (Taylor)
W szerokim znaczeniu obejmuje (Taylor, Kłoskowska, Szczepański, Suchodolski, Czarnowski) : a) ogół trwałych, materialnych i niematerialnych warości, będących wytworami ludzkiej działalności.
b) ogół wyuczonych zachowań odpowiednio ukształtowanych historycznie wzorów, uznanych i przyswojonych społecznie w procesie wzajemnych odziaływań jednostki i grup społecznych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Typy kultury ze względu na: określone warstwy społ., typ gospodarowania, przynależność do religii, na charakter aktywności w różnych dziedzinach, na ogólną egzystencję fizjologiczno-emocjonalną, na zakres występowania określonych cech kultury, na poziom kultury, na przynależność do grupy wiekowej, na stosunek do obowiązującej polityki państwa.
Kultura a natura.
Pufendorf - kultura to usunięcie niewiedzy i panowanie rozumu, natura to bilogiczne, wrodzone wyposażenie człowieka, które jest wynikiem ścisłego związku związku człowieka ze światem przyrody.
Niżnik - kultura to co wyuczone, nadane, sztuczne, natura to co wrodzone i spontaniczne. Kultura jest zrozumiała jedynie w odniesieniu do natury.
Freud - kultura to siła tamująca pierwotne popędy
Suchodolski - natura i kltura powiązane ze sobą światy, które oddziaływują na człowieka jako istotę biologiczno-społeczno-kulturową, a on podlega ich prawom i ingeruje w nie, ma decydujący związek między naturą i kulturą.
Kultura a cywilizacja.
Cywilizacja to stopień najwyższy kultury dla danego czasu - przebycie stopni niższych. Tatarkiewicz - cywilizacja wszystko to co ludność stworzyła i dodała dla natury dla lepszego życia, a kultura - te przeżycia i czynności poszczególnych ludzi, którzy wytworzyli cywilizację i z cywilizacji korzystają, tym właśnie różnia się od ludzi pierwotnych.
Kultura coś wewnętrznego i charakterystycznego dla każdego człowieka. Cywilizacja jest wytworem ludzi posiadających kulturę, ale też odwrotnie - jest glebą, na której wytwarza się dalsza ich kultura. Jednostki o wyższej kulturze rozwijają cywilizację, zaś cywilizacja rozwija tych o niższej kulturze.


(…)

…, najczęściej utwierdzone tradycją i mające miejsce na określonym terenie i dotyczące pewnej grupy ludzi. Moda jest typem obyczaju, lecz sprzeciwia się jednocześnie tradycji - jest przejściowa.
Obrzędy - uświęcone tradycją zespoły czynności i praktyk towarzyszące uroczystością rodzinnym, społecznym, religijnym, obrzędy inicjacyjne - np. chrzest, obrzędy afirmacyjne - np. jubileusz, obrzędy współżycia - np…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz