Kultura - zagadnienia podstawowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 672
Wyświetleń: 1813
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kultura -  zagadnienia podstawowe - strona 1 Kultura -  zagadnienia podstawowe - strona 2 Kultura -  zagadnienia podstawowe - strona 3

Fragment notatki:

10. Kultura: zagadnienia podstawowe Naukowe i potoczne pojęcie kultury. Kultura a natura. Kultura a cywilizacja. Podstawowe składniki kultury. Elementy kultury (wartość, wzór, kanon, obyczaj, obrzęd, rytuał, mit, symbol) . 1/ J. Gajda , Antropologia kultur owa. Wprowadzenie do wiedzy o kulturze , Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2004, s. 9-36. 2/ S. Czarnowski, Kultura , Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1958, rozdz. I, s. 5-15 lub [w:] S. Czarnowski, Dzieła , t. 1, Warszawa 1956, s. 13-23.
3/ S. Ossowski, Dzieła , T. 2, Rozdział: Kulturowe dziedzictwo grupy społecznej i jego zewnętrzne korelaty , s. 64 - 69.
Naukowe i potoczne pojęcie kultury. Upowszechnienie terminu kultura to XVIII w.
Kultura - całokształt zobiektywizowanych elementów dorobku społecznego, wspólnego szeregowi grup i z racji swej obiektywności ustalonych i zdolnych rozszerzać przestrzennie. Jest w rozwoju kultury konieczność, która sprawia, że każdorazowy stan jej jest warunkiem stanu jej następnego.
August Comte - trzy stany rozwojowy : teologiczny, metafizyczny i pozytywny.
Myślenie często nie zależy od zdolności, ale od rozwoju zbiorowości.
Kultura jednostki - fakt różnicowania psychiki indywidualnej w wyniku skrzyżowania się wielu różnych wpływów kulturowych przy jej wytworzeniu oraz nagromadzenie się w niej i zespolenia z nią znacznej ilości zróżnicowanych elementów kultury.
Różnica między idywidualność a indywidualizm.
Element dorobku społęcznego zaliczony być przeto może do kultury wówczas dopiero, gdy zdolny się stanie być dobrem wspólnym szeregu grup ludzkich. Inaczej mówiąc : gdy z jednej strony oderwie się od jego wytwórcy czy wytwórców o tyle, że przejęty może być przez grupy inne - z drugiej gdy się ustali jako jako wzór niezalieżny od przypadkowych okoliczności. Dla kultury ważna jest praca - każda zorganizowana społecznie czynność wytwarzająca wartości. Szerokie rozumienie kultury - antropologia i socjologia - kultura czyli cywilizacja jest to złożona całość, która obejmuje wiedzę, wierzenia, sztukę, moralność, prawa, obyczaje oraz inne zdolności i nawyki nabyte przez ludzi jako członków społeczeństwa (Taylor) W szerokim znaczeniu obejmuje (Taylor, Kłoskowska, Szczepański, Suchodolski, Czarnowski) : a) ogół trwałych, materialnych i niematerialnych warości, będących wytworami ludzkiej działalności. b) ogół wyuczonych zachowań odpowiednio ukształtowanych historycznie wzorów, uznanych i przyswojonych społecznie w procesie wzajemnych odziaływań jednostki i grup społecznych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

(…)

… przyrody.
Niżnik - kultura to co wyuczone, nadane, sztuczne, natura to co wrodzone i spontaniczne. Kultura jest zrozumiała jedynie w odniesieniu do natury.
Freud - kultura to siła tamująca pierwotne popędy Genetyka - człowiek ma genetyczną zdolność do nabywania kultury.
Morin - kultura jako przedłużenie rozwoju biologicznego - rezusy na Kiusiu.
Suchodolski - natura i kltura powiązane ze sobą światy…
… uzasadnione i obowiązujące reguły, zasady wyznaczające postępowanie jednostki, a wzory jako zespoły postulowanych zasad postępowania ludzi, funkcjonowania instytucji lub właściwości przedmiotów.
Zachowania - w dużej mierze odbicie obowiązujących norm i wzorów, odmiennych w różnych zbiorowościach społecznych.
Obyczaje - uznane w danej zbiorowości wzory zachowania.
Wartość :
Aksjologia - filozoficzna nauka…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz