Kucie-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1960
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kucie-opracowanie - strona 1 Kucie-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

KUCIE- W procesie kucia materiał jest odkształcany trwale na gorąco lub na zimno pod działaniem uderzeń młota, nacisku prasy lub walców. W chwili uderzenia bijaka o metal (pomijając straty energii) energia kinetyczna bijaka jest zamieniana na pracę odkształcenia plastycznego. Wyrób uzyskany w wyniku kucia nazywa się odkuwką, jeżeli proces kucia jest wykonywany w kilku operacjach to odkuwka po pierwszym kuciu nazywa się przedkuwką w drugiej operacji (w kolejnych jest tak samo). Wsadem do procesów kucia mogą być wlewki, kęsiska, kęsy oraz pręty. Odkuwki charakteryzują się: kształtem i wymiarami zbliżonymi do gotowej części, drobnoziarnistą strukturą, włóknistym rozkładem zanieczyszczeń, podwyższonymi własnościami mechanicznymi w stosunku do materiału wyjściowego. Podstawową decyzją o zastosowaniu kucia zamiast innych technologii wykonania (np. odlewania) są wymagania dotyczące lepszych właściwości mechanicznych. Z odkuwek wykonuje się najbardziej odpowiedzialne części maszyn (np. wirniki turbinowe, wały okrętowe, wały korbowe, korbowody, elementy układu kierowniczego, haki i inne. W zależności od kształtu narzędzi i sposobu ich oddziaływania na odkształcany metal kucie dzielimy na:
Swobodne: w kowadłach płaskich, w kowadłach kształtowych (pól swobodne), Matrycowe: w matrycach otwartych i zamkniętych.
Kucie swobodne w kowadłach płaskich charakteryzuje się odkształceniem metalu przez zgniatanie go miedzy powierzchniami kowadeł dolnego i górnego. W procesie tym płynięcie metalu na boki jest nieograniczone, przez co powstają nie-równomierne pola odkształceń powodujące w pewnych częściach odkształcanego przedmiotu naprężenia rozciągające. Taki stan naprężeń może w pewnych przypadkach spowodować przejście z trójosiowego ściskania w różnoimienny stan naprężenia, co znacznie pogarsza plastyczność metalu, co z kolei przy większych od-kształceniach może doprowadzić do rozerwania spójności cząstek i pojawienia się pęknięć. Kucie swobodne w kowadłach kształtowych charakteryzuje się swobodnym wydłużeniem metalu , natomiast jego rozszerzanie jest częściowo ograniczone bocznym naciskiem ścianek narzędzia. W tym przypadku powstające naprężenia rozciągające są mniejsze, a plastyczność materiału większa niż w przypadku kucia w kowadłach płaskich.
Kucie w matrycach otwartych charakteryzuje się tym, że rozszerzanie materiału jest częściowo ograniczone bocznym naciskiem ścianek na narzędzia. W porównaniu z kuciem w kowadłach płaskich jednostkowy nacisk jest 1,5-3 razy większy, a plastyczność metalu znacznie lepsza. Przedkuwka ma większą objętość od gotowego wyrobu, nadmiar materiału w trakcie procesu kucia wypełnia rowek na wypływkę. W przypadku wykonywania odkuwek o złożonych kształtach rozkład odkształceń jest nierównomierny, co sprzyja wytwarzaniu się dość znacznych naprężeń rozciągających. W takich przypadkach w celu zapobieżenia powstawania pęknięć wykonuje się odkuwki z przedkuwek.

(…)

… miejscowe). Spęczanie materiału powoduje zgrzanie pęcherzy, rzadzizn i nieciągłości znajdujących się we wlewkach.
Materiał o kształcie walcowym, w wyniku spęczania swobodnego przyjmuje kształt baryłkowaty, który jest zależny w znacznej mierze od tarcia występującego miedzy narzędziem a metalem. Ze wzrostem współczynnika tarcia baryłkowatość zwiększa się. Czynnikami wpływającym na baryłkowatość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz