To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
„ Kształtowanie się stosunków międzyludzkich w firmie ” Społeczne warunki pracy Społeczne warunki pracy - to czynniki z jakimi człowiek styka się w środowisku pracy, mogą one wywierać pozytywny, neutralny bądź negatywny wpływ na pracownika. Do warunków tych należy zaliczyć stosunki międzyludzkie w organizacji, system motywacji i partycypacji, klimat organizacji.
Rodzajem społecznych warunków pracy są:
stosunki międzyludzkie w organizacji (formalne i nieformalne), które obejmują relacje między:
pracodawca - pracownik
pracownik - pracownik
Relacje te mają wpływ na efektywność pracy, gdyż dobra atmosfera, klimat współpracy i zaufania sprzyjają wydajność pracowników. W organizacji, w której panują przyjazne stosunki pomiędzy wyżej wymienionymi podmiotami praca jest przyjemnością, w przeciwnym przypadku, kiedy te relacje nie są najlepsze rodzą się konflikty i demobilizacja do efektywnej pracy:
polityka przedsiębiorstwa prowadzona w stosunku do pracowników, która obejmuje politykę zarządzania personelem. Definiuje ona wyznawane przez przedsiębiorstwo wartości dotyczące sposobów traktowania pracowników. Polityka ta stwarza struktury, w których podejmowane są spójne decyzje, i promuje sprawiedliwość w traktowaniu pracowników. Zarządzenie personelem może odnosić się do następujących koncepcji:
jakość życia w pracy: świadome i ciągłe dążenie do poprawy jakości życia w pracy jako sposobu zwiększenia motywacji i poprawy warunków. Obejmuje ono maksymalne zwiększenie zadowolenia, jakie ludzie uzyskują z wykonywanej pracy, ograniczenie monotonii, zwiększenie różnorodności i odpowiedzialności, delegowanie uprawnień oraz unikanie sytuacji, w których ludzie pracują w zbyt dużym stresie,
warunki pracy: stwarzanie zdrowych, bezpiecznych i na ile to możliwe miłych warunków pracy,
sprawiedliwość: równe, sprawiedliwe i bezstronne traktowanie pracowników. Obejmuje ono ochranianie osób przed niesprawiedliwymi decyzjami podejmowanymi przez kierownictwo,
dyscyplina: polityka dotycząca dyscypliny powinna podkreślać, że pracownicy mają prawo wiedzieć, czego się od nich oczekuje i co może się stać, jeśli naruszą zasady obowiązujące w organizacji.
Relacje w pracy W pracy skuteczność w kontaktach interpersonalnych jest nie mniej ważna niż w rodzinie i innych relacjach międzyludzkich. Umiejętność porozumiewania się jest najważniejszą umiejętnością, jaką powinien się wykazywać kandydat na przyszłego pracownika - ważniejsza nawet od umiejętności technicznych czy pracy na komputerze.
Relacje w pracy bywają bardzo różne. Każdy z nich posiada specyficzne cechy i stawia konkretne wyzwania. Wyróżniamy tu:
porozumiewanie się oficjalne - interakcje, które przebiegają drogą formalna;
(…)
… nad dziećmi.
Dbałość o kondycję fizyczną swoich pracowników, np. wykupywanie dla pracowników karnetów na basen, korty czy salę gimnastyczną. Konsekwencją tych działań może być np. organizowanie zawodów portowych, bądź udział w rozgrywkach międzyfirmowych.
Atmosfera w biurze
Budowanie dobrych stosunków międzyludzkich i dbanie o przyjazny klimat wewnątrz organizacji sprzyja rozwojowi firmy. Istnienie…
… się wartością samą w sobie.
Bardzo wiele osób w polskich firmach narzeka na złą atmosferę w pracy, brak szacunku dla pracownika, stres, agresję czy wręcz mobbing. Tymczasem przyjazne, ciepłe stosunki międzyludzkie w firmie to dobre ogólne, o które musza dbać obie strony jednocześnie: zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, jednak to ci ostatni mają więcej możliwości, by sprawie nadać odpowiednią rangę…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)