Księstwo Warszawskie (1807 - 1815)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1764
Wyświetleń: 2114
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Księstwo Warszawskie (1807 - 1815) - strona 1 Księstwo Warszawskie (1807 - 1815) - strona 2 Księstwo Warszawskie (1807 - 1815) - strona 3

Fragment notatki:

Księstwo Warszawskie (1807 - 1815) Po stronie Napoleona Po stronie Napoleona opowiadali się w szczególności: koła republikańskie, patriotyczne odłamy szlachty i mieszczaństwa, przywódcy sejmu czteroletniego.
Na zi9emiach II i IIII zaboru w 18-6 objęła rządy komisja rządząca zajmująca się głównie sprawami wojska polskiego i zaopatrzenia dla wojska Francukoego. Księstwo Warszawskie powstało na mocy traktatu w Tylży w 1807(obejmowało II i III zabór pruski bez dostępu do morza i okręgu białostockiego w 1809 przyłączono Galicję; Gdańsk Wolne miasto)
Charakter księstwa i jego instytucji Napoleon nadał Polsce konstytucję w Dreźnie. Usiłowania polskie(w szczególności Komisji Rządzącej) szły ku przywrócenia konstytucji 3 maja.
W działalności Napoleona Polacy widzieli zarodek odrodzenia państwowego, nawet mimo wyraźnych tendencji podporządkowania księstwa Napoleonowi i traktowania go jako obóz wojskowy. Poprzez politykę Napoleona w Polsce władzę trzymała szlachta a w szczególności przedstawiciele sejmu czteroletniego.
Równość wobec prawa a pozycja szlachty Konstytucja księstwa Warszawskiego nie znosiła podziału na stany, ale znacznie go ograniczała(zniesienie poddaństwa, równość wobec prawa). Według konstytucji prawa obywatelskie:
Wolność osobista(jako swoboda przemieszczania się)
Równość wobec prawa i sądu
Religia katolicka rządząca i wolność wyznania
Prawa polityczne
Piastowania urzędów
Czynne i bierne prawo wyborcze do urzędów
Prawo wyboru na obieralne urzędy
Szlachta i mieszczaństwo W sejmie większość mandatów zastrzeżono dla szlachty. Szlachtę oraz urzędników pochodzenia mieszczańskiego symbolicznie uprzywilejowywał król saski i Książe Warszawski Nastąpił wzrost znaczenia mieszczaństwa i jego roli w rtzyciu publicznym.
Żydzi Ludność żydowska została wyłączona spod praw obywatelskich na 10 lat i wprowadzono licne represje wobec nich jak np. ograniczenie zarobkowania i zezwolenia na zawarcie małżeństwa.
Chłopi Konstytucja zniosła poddaństwo i zapewniała chłopom wolność osobistą i równość wobec prawa. Stosunek chłopów do ziemi określił dekret z 1807:
każdy może opóścicć grunt pop powiadomieniu dziedzica i zwróceniu mu załogi i zasiewów
Pełnia własność do gruntu należy do pana(chłopi dzierżawa czasowa lub dziedziczna)
Świadczenia chłopów na rzecz panów pozostawiono umowom między chłopem a panem, przed notariuszem. Później
W razie udzielenia przez pana chłopu pożyczki chłop musiał zanim opuści wieś oddać długa panu
Chłopi mogli opuszczać wieś tylko za zgodą pana


(…)

…:
podatki
Prawo cywilne i karne
sprawy monetarne
Inicjatywa należała do rady stanu, zmiany w konstytucji i budżet do monarchy. Komisje sejmowe mogły proponować poprawki lecz Rada stanu musiała je przyjąć Do senatu należały:
kontrola czy izba poselska przestrzega konstytucji. I kontrola ważności wyborów.
Mimo sprzeciwu senatu lub sejmu król mógł przyjąć projekt a nawet rozwiązać sejm lub mianować nowych ministrów.
Rada stanu
W jej skład wchodzili: król, ministrowie sekretarz rady i czterej referendarze. W 1808 powiększono jej skład o 6 radców stanu, w 1810 zwiększono ich liczbę do 10 a referendarzy do 6. Do jej kompetencji należało:
Projekty ustaw sejmowych i dekretów królewskich
Rozstrzyganie sporów kompetencyjnych między organami sądowymi i administracyjnymi., spory między obywatelami a organami państwa…
… wybierany na dany rok kontyngent. Poza regularną armia powołano w 1809 i 1811 Gwardię narodową (właściciele nieruchomości i inni) a w 18709 również tzw. powstania departamentalne.
Sądownictwo
Zniesiono sądownictwo dominialne, i zrównano wobec prawa i sądu obywateli. Istotną zasadą niezawisłości sędziowskiej stała się ich dożywotność.
Sędziów pokoju od, których nie wymagano kwalifikacji powoływano spośród…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz