Księga Jozuego - budowa i treść

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Księga Jozuego - budowa i treść - strona 1 Księga Jozuego - budowa i treść - strona 2

Fragment notatki:


Księga Jozuego Księga Jozuego - hebr. Jechoszua, czy też Jeszua (Jezus). Imię teomorficzne, czyli z cząstką Bożego imienia. Oznacza Pan Zbawia. Budowa i treść księgi Jozuego Księga Jozuego, to opis wejścia do Ziemi Obiecanej. Ziemia Obiecana, Kanaan bierze swoją nazwę od koloru purpury, tworzonej przez obecne tam żyjątka, właśnie tej barwy nazywające się Kana. Purpura, to kolor dostojeństwa. Mieszkańcy tych ziem to Kananejczycy. Joz 1-12 - opis podboju Kanaanu.
Joz 13-21 - podział ziemi pomiędzy plemiona.
Joz 22-24 - dodatki na które składają się cztery opowiadania:
Dwa pokolenia za Jordanem,
Pierwsza mowa Jozuego (Joz 23),
Druga mowa Jozuego (Joz 24, 1-28).
Joz 24-31 - zakończenie księgi
Ad 1. Joz 1-12 Tworzy tą część opowiadanie o przejściu Jordanu, zburzenia murów Jerycha, opanowania pd i środk. części Kanaanu. Bohaterem ksiegi jest Jozue, który na podobieństwo Mojżesza, staje się przywódcą narodu, z tą różnicą, że Mojżesz był przywódcą duchowym, a on staje się przywódcą wojskowym. Księga jest dobrze zbudowaną księgą, w której nie brakuje elementów folklorystycznych. Celem pierwszej części księgi jest zdobywanie Kanaanu.
Ad 2. Joz 13-21 Przekaz tej części, opowiada nam w jaki sposób Kanaan staje się własnością Izraelitów. Podstawą stają się silne więzi Izraelitów z ziemią.
Ad 3. Joz 22-24 Jej celem są motywy parenetyczne, czyli pouczające. Sednem jest wykazanie, że historia podboju dotyczy całego Izraela. W ten sposób podkreśla się, że obietnica dotyczy nie tylko teraźniejszości, ale i przyszłości. Z historycznego punktu widzenia, z Jozuem wiąże się nie tylko samo wejście do Kanaan, ale przypisuje się mu wszystkie dzieje związane z podbojem ziem. Księga pochodzi z VI w przed Chr, czyli z okresu niewoli babilońskiej. Przez to, że dzieje dawnego Izraela spisane zostały w takim czasie, księga staje się rzeczywistością przeszłości z przepowiednią na przyszłość. Teologia księgi Jozuego Zadaniem ksiegi jest zapowiadanie, zapoczątkowanie i umożliwienie nowego wejścia do Ziemi Obiecanej. Historia staje się paradygmatem przyszłości (modelem). Mówi się o nowym wejściu z okresu niewoli babilońskiej. Ma ona odpowiadać na konkretne pytania:
nawiązanie wejścia do Kanaanu, po to by odpowiedzieć: dlaczego nastąpiła zagłada Izraela z rąk babilońskich?
czy możliwa jest nowa przyszłość?
Przy takich rozmyślaniach dochodzi pamięć historyczna Izraela. Fakty - istnieją nie zależnie od nas
Interpretacje - nosimy w sobie.
W księdze Jozuego mamy charakter teologiczny, przywołujący wydarzenia z historii politycznej do odwoływania się do Boga. Księga przekazuje nie tyle historię, co teologię, czyli religijne rozumienie dziejów. Kładzie się silny nacisk na różnice między Izraelitami, a faktycznymi mieszkańcami. Zamierzeniem księgi jest podkreśleniem synkretyzmu, czyli oddzielności Izraela. W kontekście wygania do Babilonii, księga przynosi orędzie nadziej. Utrata ziemi nie jest nieodwracalna. W nowych warunkach potrzebny jest nowy Jozue. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz