Kryteria wyodrębnienia prawa pracy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kryteria wyodrębnienia prawa pracy  - strona 1 Kryteria wyodrębnienia prawa pracy  - strona 2

Fragment notatki:

KRYTERIA WYODRĘBNIENIA PRAWA PRACY 1.status prawny pracownika został wyodrębniony z prawa cywilnego i prawa administracyjnego. Poszukiwano kryterium wyodrębnienia:
- kryterium metody regulacji stosunków społecznych -kryterium funkcji norm prawnych (prawo pracy to dział prawa, którego normy zmierzają do ochrony interesów pracowniczych -kryterium przedmiotu regulacji prawnej (przedmiotem prawa pracy są społeczne stosunki pracy o charakterystycznych indywidualnych cechach, stosunki pracy skooperowanej-świadczonej we współdziałaniu z podmiotem zatrudniającym i przy użyciu środków produkcji, nie będących własnością świadczących pracę. Społeczne stosunki pracy skooperowanej są przedmiotem prawa pracy tylko wtedy, gdy są nawiązywane dobrowolnie i występuje w ich ramach dobrowolne podporządkowanie.
2.dobrowolność nawiązania stosunku pracy i umowność podporządkowania odróżniają stosunek pracy od administracyjnych form zatrudniania
3.kodeks pracy określa w art. 9 ramy prawa pracy wyłącznie w oparciu o kryterium przedmiotu prawa pracy .Podobnie art.1 „ Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców”.
PROBLEM LUK W PRAWIE PRACY 1 .art.300 -„ w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do stosunku pracy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy”
2.ustawodawca przewidział konieczność posługiwania się przepisami prawa cywilnego do stosunku pracy-reguły te zawarte są w przepisach w przepisach wprowadzających kc w art. XII §3:
-przepisy kc stosuje się do stosunku pracy tylko w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy (np. regulacje kp rozwiązania umowy o pracę nie obejmują wszystkich sposobów rozwiązania umowy o pracę -odstąpienia od umowy, gdy druga strona pozostaje w zwłoce ze spełnieniem świadczenia wzajemnego, kp nie reguluje wad oświadczenia woli i ich wpływu na ważność tego oświadczenia, bądź możność uchylenia się od jego skutków)
-przepisy kc stosuje się do tego stosunku tylko odpowiednio -dyspozycję normy prawnej przenosi się wprost na inną hipotezę
-stosuje się je tylko wtedy , gdy nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy POZYTYWISTYCZNE I SOCJOLOGICZNE ROZUMIENIE PRAWA PRACY 1.sposoby rozumienia prawa pracy -z punktu widzenia pracodawcy - przepisy ogólnie obowiązujące-ustawy i akty wykonawcze -z punktu widzenia praktyki -działania zakładów pracy, sądów , organów administracji państwowej, związków zawodowych, organizacji pracodawców -z punktu widzenia teorii prawa- refleksje teoretyczne nad materiałem normatywnym, jego stosowaniem w praktyce, wzajemnymi relacjami między stanem prawodawstwa i praktyką stosowania prawa. Służą one celom poznawczym, dydaktycznym, prawodawstwu jak i praktyce stosowania prawa. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz