Kryteria lokalizacji centrów dystrybucji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kryteria lokalizacji centrów dystrybucji - strona 1 Kryteria lokalizacji centrów dystrybucji - strona 2 Kryteria lokalizacji centrów dystrybucji - strona 3

Fragment notatki:



Przez centrum logistyczne (CL) należy rozumieć samodzielny podmiot gospodarczy dysponujący wydzielonym terenem powiązanym z otoczeniem komunikacyjnym (główną siecią dróg), infrastrukturą (drogi, place, parkingi, budowle inżynierskie i budynki), wyposażeniem do przemieszczania i magazynowania oraz do zarządzania przepływem ładunków, personelem i organizacją. Podmiot ten świadczy usługi logistyczne (przewóz, przeładunki, magazynowanie, rozdział i kompletację), realizując w ten sposób funkcje zaopatrzeniowe i dystrybucyjne obszaru (regionu). Usługi te realizowane są w ramach umów lub doraźnych zleceń z firm krajowych i zagranicznych. CL tworzone są w miejscach styku różnego rodzaju transportu; CL jest miejscem krzyżowania się kierunków przepływu towarów i informacji.

Można więc stwierdzić, iż budowa CL leży nie tylko w interesie samych inicjatorów, ale i całego regionu, który ma szansę stać się bardziej atrakcyjnym i konkurencyjnym, również na rynku UE. Jednak aby tak się stało Cl musi działać w sposób niezawodny, zgodny z wcześniejszymi założeniami. Dlatego tak ważnym procesem jest podjęcie właściwej decyzji co do jego lokalizacji. Spełnienie wytyczonych kryteriów pozwoli na sprawne funkcjonowanie, a w przyszłości na rozbudowę CL, którego nadrzędnym celem jest zaspakajanie potrzeb swoich klientów.

TEMAT: Kryteria lokalizacji dystrybucyjnych centrów logistycznych
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie procesu podejmowania decyzji lokalizacyjnych centrów logistycznych, zgodnie z przyjętymi kryteriami, oraz udowodnienie, że ma on decydujący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie i możliwie dalszy rozwój centrum.
Przez centrum logistyczne (CL) należy rozumieć samodzielny podmiot gospodarczy dysponujący wydzielonym terenem powiązanym z otoczeniem komunikacyjnym (główną siecią dróg), infrastrukturą (drogi, place, parkingi, budowle inżynierskie i budynki), wyposażeniem do przemieszczania i magazynowania oraz do zarządzania przepływem ładunków, personelem i organizacją. Podmiot ten świadczy usługi logistyczne (przewóz, przeładunki, magazynowanie, rozdział i kompletację), realizując w ten sposób funkcje zaopatrzeniowe i dystrybucyjne obszaru (regionu). Usługi te realizowane są w ramach umów lub doraźnych zleceń z firm krajowych i zagranicznych. CL tworzone są w miejscach styku różnego rodzaju transportu; CL jest miejscem krzyżowania się kierunków przepływu towarów i informacji. W aspekcie transportowym CL może być postrzegane jako terminal do obsługi zintegrowanych jednostek ładunkowych, uzupełniony dodatkowymi członami funkcjonalnymi przystosowanymi do realizacji rozbudowanych funkcji dystrybucyjnych. Wg kryterium funkcjonalnego i terytorialnego (zasięgu działania) można wyróżnić:
międzynarodowe CL - o najwyższym stopniu rozbudowy organizacyjnej i funkcjonalnej,
regionalne CL - stanowiące pośrednie ogniwo w realizacji zadań logistycznych regionu,
branżowe CL - obsługujące określoną branżę lub nawet pojedyncze przedsiębiorstwa tej branży.
U podstaw założeń ideowych systemów logistycznych znajdują się dążenia do:
oferowania każdemu klientowi produktu, jakiego sobie życzy w najdogodniejszych dla niego partiach, terminach i formach regulacji zobowiązań,
minimalizacji zapasów we wszystkich sferach działalności gospodarczej,
wyhamowania tendencji gwałtownego wzrostu kosztów transportu,
wykorzystania nowoczesnych technologii komputerowych w zarządzaniu masowymi i złożonymi procesami występującymi w kanałach logistycznych,
modernizacji systemów

(…)

Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2000.
Lesiak P.: Centrum logistyczne dla materiałów niebezpiecznych. Eurologistics, 2002, nr 6.
Szymczak A.: Magazynowanie w Volkswagenie. Eurologistics, 2001, nr 3.

… dostęp do sieci komunikacyjnej, zwłaszcza do dróg międzynarodowych,
sprawna sieć telekomunikacyjna,
liczba potencjalnych kontrahentów,
zasoby odpowiednio wykwalifikowanych pracowników,
dostępna infrastruktura magazynowa,
potencjał środków technicznych do obsługi operacji logistycznych.
- kryteria ekonomiczne:
udział obrotów międzynarodowych, zwłaszcza towarami drobnicowymi o dużej wartości dodanej…
….: w celu minimalizacji powierzchni magazynu przeznaczonej do wysyłki palet czy zapewnienia szybkiego i terminowego załadunku samochodów ciężarowych. Do tego dochodzi jeszcze możliwość przejrzystego sterowania poszczególnymi etapami procesów logistycznych, które - co trzeba tu dodać- podlegają wielokrotnej kontroli. Nowe centrum logistyczne jest miejscem krzyżowania się potoków 1400 różnych produktów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz