Kryteria doboru typu i liczby kotłów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 546
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kryteria doboru typu i liczby kotłów-opracowanie - strona 1 Kryteria doboru typu i liczby kotłów-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Kryteria doboru typu i liczby kotłów:
1) Uwarunkowania - należy dążyć do największej unifikacji rodzaju i parametrów czynnika grzewczego oraz typu i wielkości zastosowanych kotłów. Ogrzewanie należy realizować stosując głównie kotły niskotemperaturowe. Przepisy zabraniają w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi stosowania ogrzewania parowego oraz wodnych instalacji grzewczych o temperaturze wody przekraczającej 90C. 2) Obliczenia kosztów ze względu na rodzaj paliwa - Znając roczne przewidywane zużycie paliw, można obliczyć koszty ich dostawy wykorzystując, np. zestawienie kosztów nośników energii z uwzględnieniem sprawności kotłów. Należy przy tym uwzględnić aktualne ceny nośników energii (zł/MWh) obowiązujące lub prognozowane w momencie opracowywania kalkulacji kosztów paliwa. Wybór rodzaju paliwa (węgiel, drewno, olej opałowy, gaz ziemny, gaz płynny - propan) jest także determinowany względami lokalizacji ogrzewanego obiektu (miasto, tereny wiejskie, strefa ochronna środowiska, przepisy lokalne), możliwością dostaw i magazynowania paliwa oraz charakterystyką pomieszczenia przewidywanego do ustawienia kotłów (wymagania budowlane, warunki odprowadzania spalin, usytuowanie komina, pewność dostaw energii elektrycznej potrzebnej do działania automatyki, wentylatorów, pomp). 3) Dobór kotłów z możliwie płaską krzywą sprawności - Należy dążyć do zastosowania kotła o możliwie płaskiej krzywej sprawności. Najkorzystniejsze przebiegi tej zależności występują przy kotłach z palnikami o modulowanej mocy cieplnej. Obniża to wydatnie koszty eksploatacyjne, ale wtedy wyższe są koszty zakupu takiego kotła.
4) Jeden lub dwa kotły z podziałem mocy - przy wyborze jednego kotła (budynki jednorodzinne i do ogrzewania samodzielnych mieszkań) decydujące są małe koszty inwestycyjne i niewielkie zapotrzebowanie miejsca do ustawienia kotła, wada to ograniczenie dyspozycyjności ogrzewania i dopuszczenie do częstych wyłączeń palnika. Przy zainstalowaniu dwóch kotłów (nieduże bloki z własną kotłownią i większe budynki wielorodzinne) podział ich mocy może być przyjęty różnie np. każdy kocioł zabezpiecza zapotrzebowanie ciepła na 50% potrzeb c.o. i c.w.u. lub jeden kocioł pracuje na 100% potrzeb c.o., a drugi na 100% potrzeb c.w.u., bądź jeden kocioł dobrany jest na 75% łącznych potrzeb c.o. i c.w.u. a drugi na szczytowy zabezpiecza resztę potrzeb. W kotłowniach większych instaluje się od 2 do 4 kotłów w zależności od wymaganego zapotrzebowania ciepła - jeden kocioł na cele c.w.u. a pozostałe kotły na potrzeby c.o. Rozwiązanie z kilkoma kotłami jest znacznie droższe inwestycyjnie i wymaga większej powierzchni dla ich zabudowy, ale zwiększa pewność dostawy ciepła, zapewnia wysoka dyspozycyjność i trwałość kotłów. Przy kilku kotłach należy unikać doboru kotłów o różnych mocach cieplnych nominalnych.


(…)

… i przygotowania c.w.u., to można problem zrealizować w różny sposób: przez zastosowanie kotła grzewczego dla potrzeb c.o. i oddzielnego podgrzewacza wody użytkowej z własnym paleniskiem lub przez wykorzystanie kotła gazowego dwufunkcyjnego, albo tez kotła grzewczego na różne paliwa współpracującego z zasobnikowym podgrzewaczem wody.
7) Spełnienie wymagań lokalizacyjnych - możliwości lokalizacyjne do zainstalowania kotła grzewczego często determinują wybór kotła na dane paliwo. Pomieszczenia, w których może być zainstalowany dany kocioł, muszą spełniać określone warunki ujęte w normach.
Przy wyborze typu kotła danego producenta należy sprawdzić, czy kocioł wymaga dopuszczenia przez Urząd Dozoru Technicznego oraz czy ma dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań o efektywności energetycznej, emisji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz