Krążenie nerkowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 798
Wyświetleń: 3983
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krążenie nerkowe - omówienie - strona 1 Krążenie nerkowe - omówienie - strona 2

Fragment notatki:


Krew zaopatrująca nefrony zawsze przepływa przez kłębuszek nerkowy.


Część naczyń tworzy gęstą sieć wokół kanalików krętych bliższych i dalszych, natomiast te naczynia, które są koło pętli nefronu, są jej odbiciem - jest to potrzebne dla funkcji wzmacniacza przeciwprądowego. Sieć naczyń zapewnia możliwość wymiany substancji między krwią a płynem kanalikowym na całej długości nefronu. Krew dopływa do nerki tętnicami nerkowymi, których światło i kąt odejścia od aorty umożliwiają utrzymanie wewnątrz nerek wysokiego ciśnienia tętniczego.

Tętnica nerkowa → dzieli się na tętnice międzypłatowe → te zaginają się w tętnice łukowate → tętnice międzypłacikowe → tętniczki doprowadzające (krew do kłębuszków nerkowych) → dzielą się na pętle naczyń włosowatych (o cechach innych niż normalne - sieć dziwna tętniczo-tętnicza) kłębuszka nerkowego, przez ich ścianę zachodzi filtracja osocza → zbierają się one w tętniczkę odprowadzającą → sieć naczyniowa oplatająca kanaliki nerkowe → naczynia wymiany kapilarnej → część żylna, równoległa do części tętniczej. Naczynia tętnicze i żylne proste biegną równolegle do kanalików nefronu. Cała krew docierająca w okolice kanalików nerkowych najpierw przepływa przez kłębuszki. Tętniczki doprowadzające i odprowadzające charakteryzują się dużą reaktywnością, szczególnie doprowadzająca - duża możliwość zmiany średnicy. Decydują o przepływie krwi i ciśnieniu w kłębuszkach nerkowych, ale też o całkowitym przepływie krwi przez nerkę. Gdy zwęża się doprowadzająca, zwęża się też odprowadzająca, bo musi być zachowane odpowiednie ciśnienie krwi. Przepływ wynosi około 20-25% pojemności minutowej (1 / 4-1 / 5) co jest równe 1200-1400 mL/min.

Frakcja nerkowa - odsetek pojemności minutowej serca, przypadający na przepływ nerkowy, wyrażony procentowo lub ułamkowo. RBF (przepływ nerkowy) - przepływ krwi przez nerkę, jest on dostosowany do funkcji oczysz czającej nerki i nieadekwatny do jej metabolizmu. Frakcja nerkowa = RBF/Q Zużycie tlenu przez nerki wynosi 18 mL/min. Utylizacja jest niewielka. Nefron pobiera około 14mL O2 z jednego litra krwi, kiedy w przeciętnej tkance organizmu utylizacja (pobór) wynosi 40-50mL z litra krwi. Współczynnik utylizacji jest to stosunek zawartości tlenu we krwi tętniczej do jego zawartości we krwi żylnej. Istnieją różnice przepływu między korą a rdzeniem nerki. Natężenie przepływu w korze wynosi 4-5 mL/min/g, w zewnętrznej warstwie rdzenia 0,2 mL/min/g, w wewnętrznej warstwie rdzenia 0,03 mL/g/min, przy miedniczkach jest jeszcze mniejszy. Takie ukrwienie...

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz