Krajowy rejestr sądowy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 2156
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Krajowy rejestr sądowy - strona 1 Krajowy rejestr sądowy - strona 2 Krajowy rejestr sądowy - strona 3

Fragment notatki:



W niniejszym dokumencie znajdują się takie pojęcia jak: Krajowy rejestr sądowy, zasady i struktura wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, rejestr przedsiębiorców, rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ponadto w dokumencie można się też spotkać z takimi pojęciami jak: rejestr dłużników niewypłacalnych, PESEL, REGON, podział przedsiębiorców, skutki wpisów, zasada jawności materialnej. Notatka zawiera też takie zagadnienia jak: odpowiedzialność podmiotu, naprawienie szkody, likwidacja, skutki prawne.

Wstęp
Dotychczasowe funkcjonowanie kilkunastu różnych rejestrów, regulowanych przepisami rozproszonymi w wielu aktach prawnych, budziło poważne zastrzeżenia. Opóźnienia sądów w dokonywaniu wpisów oraz opieszałość i brak staranności ze strony podmiotów wpisywanych do rejestrów doprowadziły do stanu, w którym został podważony cel prowadzenia rejestrów oraz cel prowadzenia wpisów.
Z uwagi na ten stan od kilku lat wyrażono potrzebę ujednolicenia regulacji materialnoprawnych i procesowych zagadnień i rejestracji różnych podmiotów. Postulaty te spełnia ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r. Stosownie do art. 1 ww. ustawy tworzy się Krajowy Rejestr Sądowy zwany dalej Rejestrem. Rejestr składa się z trzech części tj. z:
rejestru przedsiębiorców,
rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
rejestru dłużników niewypłacalnych.
Rejestry te prowadzone są w systemie informatycznym, na zasadzie wyłączności przez sądy rejonowe ( sądy gospodarcze ), obejmujący swoją właściwością obszar województwa lub jego część, zwane „sądami rejestrowymi”. System Informatyczny poszczególnych sadów rejestrowych zintegrowany jest w jednolity system ogólnokrajowy, zapewniający wgląd do jego zawartości poprzez Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego, funkcjonującą jako komórkę organizacyjna Ministerstwa Sprawiedliwości, z oddziałami przy sądach rejestrowych.
Zasady i struktura wpisu
Rejestr obejmuje podmioty, na które przepisy ustaw nakładają obowiązek uzyskania wpisu do tego Rejestru. Podstawowa jednostką Rejestru jest wpis. W myśl art. 20 ustawy wpis polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego danych zawartych w postanowieniu sądu rejestrowego niezwłocznie po jego wydaniu. Wpis jest dokonany z chwilą zamieszczenia danych w Rejestrze. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy jeśli jakiś wpis znalazł się w rejestrze, nie może być z niego usunięty, chyba, że ustawa stanowi inaczej. Zasadą jest dokonywanie wpisów na wniosek, chyba że przepis szczególny zezwala na wpis urzędu. Realizacji wpisów z urzędu służy min. art. 21 ustawy zobowiązujący organy administracji rządowej i samorządowej, sądy, a także banki i notariuszy do informowania sądu rejestrowego, bez zbędnej zwłoki, o zdarzeniach, które podlegają obowiązkowi wpisu z urzędu. Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej. Wniosek składa się na urzędowym formularzu wraz z wymaganymi dokumentami, stanowiącymi podstawę wpisu, złożonymi w oryginałach, albo poświadczonych urzędowo odpisach lub wyciągach ( w wypadku zmiany umowy spółki lub statutu konieczne jest złożenie jednolitego tekstu z uwzględnieniem wprowadzonych zmian). Wniosek nie spełniający tych wymagań, nieprawidłowo wypełniony lub nienależycie opłac

(…)

… - do którego wpisywane są: stowarzyszenia, związki stowarzyszeń, jednostki terenowe stowarzyszeń mające osobowość prawną, fundacje, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, kolumny transportu sanitarnego, kółka rolnicze, rolnicze zrzeszenia branżowe, gminne i wojewódzkie związki rolników, kółek i organizacji rolników, związki rolniczych zrzeszeń branżowych, związki zawodowe rolników indywidualnych, cechy rzemieślnicze, izby rzemieślnicze, Związek Rzemiosła Polskiego, zrzeszenia handlu i usług, zrzeszenia transportu, ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń handlu i usług, ogólnokrajowe reprezentacje zrzeszeń transportu, inne organizacje przedsiębiorców działające na podst. ustawy z 30 maja 1989 r. o samorządzie zawodowym niektórych podmiotów gospodarczych, izby gospodarcze, Krajowa Izba Gospodarcza, związki…
… z miejscem zamieszkania ( siedzibą ) i adresem tej osoby, a ponadto oznaczenie organy, który wydal zezwolenie na prowadzenie tego przedsiębiorstwa w Polsce oraz numer i datę tego zezwolenia,
w wypadku towarzystw ubezpieczeń wzajemnych - oznaczenie terytorialnego zasięgu działalności towarzystwa, oznaczenie działu ubezpieczeń objętego działalnością towarzystwa, wysokość kapitału zakładowego i zapasowego, wzmiankę dotyczącą uznania towarzystwa za małe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych oraz wzmiankę o częściowym ograniczeniu lub cofnięciu zezwolenia na prowadzenie towarzystwa. W przypadku spółki komandytowej oraz komandytowo - akcyjnej, podlega ujawnieniu wysokość sumy komandytowej, przedmiot wkładu każdego komandytariusza, zaznaczając w jakiej części został wniesiony oraz zwroty wkładów choćby częściowe…
… informacje na temat:
przedmiotu działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności, wyjątek stanowią oddziały zagranicznych przedsiębiorców i zakładów ubezpieczeń, gdzie wpisowi podlega wyłącznie przedmiot działalności oddziału,
informacje o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego ( data jego złożenia ), oraz o złożeniu opinii biegłych rewidentów, uchwał lub postanowień o zatwierdzeniu sprawozdań…
… w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. Jeżeli chodzi o czynności dokonane przed upływem szesnastego dnia od dnia ogłoszenia podmiot wpisany do Rejestru nie może powoływać się na wpis wobec osoby trzeciej, gdy ta udowodni, że nie mogła wiedzieć o treści wpisu. W takiej sytuacji ciężar dowodu spoczywa na osobie trzeciej, która musi udowodnić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz