KRAJE ISLAMU - KRAJE NIEARABSKIE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
KRAJE ISLAMU - KRAJE NIEARABSKIE - strona 1 KRAJE ISLAMU - KRAJE NIEARABSKIE - strona 2 KRAJE ISLAMU - KRAJE NIEARABSKIE - strona 3

Fragment notatki:

KRAJE ISLAMU - KRAJE NIEARABSKIE:
Kraje islamu - niearabskie:
Jest mniejszość muzułmańska lub całkowicie muzułmańska. Są kraje islamu szicickiego (Azerbejdżan, Iran).
Zasięg islamu w krajach niearabskich - od VII w. (Persja do Indusu) ekspansja arabska sięga N Sudanu.
Świat muzułmański - duża rola Arabów i Turków. Są też Irańczycy. Jest islam malajski (płw. Malajski i niektóre wyspy Indonezji); kraje Czarnej Afryki (pod wpływem Czarnego Islamu).
Ekspansja: od XIV w. powstaje Imperium Turcji Osmańskiej, Wielkich Mongołów (Indie), Talerman.
Turcja (niearabski kraj islamu) - bardzo ważne państwo, oficjalnie ateistyczne. Działa tam Erbakan. Ważna jest armia. 99% ludności to muzułmanie sunniccy. Od lat 90-tych Turcy prowadzą ekspansję ekonomiczną i kulturową. Iran i Arabia Saudyjska są konkurentami w tej dziedzinie. Ekspansja na Azję Środkową i Kaukaz.
BiH, Albania, Turcy bułgarscy (Pomacy) - problem.
Pomacy liczą sobie 500 tys., podlegali bułgaryzacji; żyją oni pomiędzy miastami Rasgrad, ruse, Szuman (N i NE Bułgaria); obszary S Bułgarii - Rodopy.
Turcja jest na rozdrożu pomiędzy chęcią bycia w Europie, a tradycją islamu. W Turcji nie przestrzega się praw człowieka, co jest przeszkodą w przyjęciu do UE.
Kraj niearabski - Iran. Irańczycy to zbiór ludów wchodzących w skład byłej Persji. Kultura perska miała wpływ na kraje islamu.
Wojna iracko-irańska była wojną pomiędzy szyitami a summitami. W Iranie znajduje się centrum rewolucji islamskiej; Afganistan Talibów też do tego się zalicza. Linia Diuranda - rozgraniczenie pomiędzy Afganistanem a Indiami. 80% Afganistanu rządzą Talibowie.
Z Afganistanu do Tadżykistanu i Turkienistanu docierał wpływ rewolucji islamskiej. Indie - muzułmanie żyją w środkowej i N części kraju. Były Sułtanat Dehli - do Gangesu - bardzo dużo ludzi islamu; Kaszmir też.
Pakistan - był krajem muzułmańskim, ojcem duchowym był Mohamed Tqbal.
Po podziale Indii, Pakistan dzieli się na 2 części: W i E (przyjmuje od 1971 nazwę Bangladesz).
Muzułmanie zamieszkują dawną Birmę i Tajlandię (przy pograniczu z Malezją).
W Chinach też jest mniejszość muzułmańska (Sing Young Kul Gul na N - Turkiestan Chiński, Iunnan, gdzie żyją buddyści i islamiści, buddyzm był spychany).
Archipelag Malajski - obecna Malezja to federacja; to 2 części: Malakka, N część Bornego. Na N Bornego leży Sułtanat Brunei, w którym rządzi Hassanal Alibacha.
Indonezja - dużo muzułmanów, pochodzenia malajskiego. Wyspy: Sumatra, Jawa, Bornego, Celebes.
Mindanao i wyspy na Morzu Sulu - obszary, które zamieszkują ludzie pochodzenia muzułmańskiego (Maurowie, którzy dążą do secesji). Na Filipinach jest katolicyzm.

(…)

… wojowniczy; ich stolicą był Grozny; była to autonomiczna republika z sąsiadującą Inguszetią. Machadżkal (stolica Dagestan).
Azerbejdżan (stolica Baku) - główny ośrodek Tebriz, gdzie żyją Szyici.
Islam europejski - pojawili się po ekspansji Turcji Osmańskiej i emigracji z kolonii brytyjskich do Anglii. W Europie żyją muzułmanie, najwięcej w RFN, Anglii, Francji, na Bałkanach (naleciałości historyczne) - BiH ze stolicą w Sarajewie.
Albania - żyją tu Albańczycy i Bośniacy. Następuje teraz islamizacja tego kraju.
Obszar Czarnej Afryki; powstawały ośrodki kulturowe (Timbuktu); dżihad i handel niewolnikami; ekspansja - stąd wziął się islam.
Futatoro (Senegal) i Gwinea (Futa Dżakou) - tu mieszkają chamici. Senegal, Gambia - 100% muzułmanów, Republika Gwinei, obszar Mali, Nigru, republika Czadu (pomost kulturowy…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz