To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
KRAJE EUROPY ŚRODKOWEJ I POŁUDNIOWO - WSCHODNIEJ PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ
W 1944 Rosjanie skierowali ofensywę na Bałkany. Możliwe to było dzięki powstaniu warszawskiemu - ci, którzy pauzowali na Wiśle mogli atakować Bałkany. Rumunia Pierwsze przekroczono rzekę Prut i wkroczono na terytorium Rumunii. Rumunia w trakcie wojny była sojusznikiem Niemiec. Panowały tam dyktatorskie rządy Antonescu. Zwolennicy faszyzmu tworzyli Żelazną Gwardię. Rosjanie powołali tam Rząd Tymczasowy. W listopadzie 1946 przeprowadzono wybory, których wyniki sfałszowano - wygrał je Blok Demokratyczny ( komuniści). Przed wojną Rumunia była królestwem, więc w obecnej sytuacji król Michał I zrozumiał, że nie będzie mógł objąć władzy i w grudniu 1947 abdykował i wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Bułgaria Bułgaria była sojusznikiem Niemiec, należała do Paktu Trzech. Była jednak jedynym spośród państw osi, które nie wypowiedziało wojny ZSRR. Żaden żołnierz bułgarski nie brał także udziału w walkach na froncie wschodnim. Spowodowane to było tym, że jeszcze w XIX w na Bałkanach pojawiła się idea panslawizmu = zjednoczenia Słowian, której zwolennikiem była wówczas carska Rosja. Dla Bułgarii kojarzyła się więc ona z państwem dobrym, w związku z czym Bułgaria zachowała spolegliwe stanowisko wobec ZSRR. W listopadzie 1945 miały tam miejsce spreparowane wybory, które wygrał Blok Ojczyźniany.
Węgry Węgry w okresie wojny były monarchią, choć bez króla. Władzę sprawował regent królewski - Horti. W 1944 rozpoczął on tajne rokowania z aliantami zachodnimi, które miały doprowadzić do skapitulowania przed nimi. Wobec Hortiego zastosowano areszt domowy, później umieszczono go w więzieniu. Rządy objęli strzałokrzyżowcy, kierowani przez Szalaskiego. Ich kilkumiesięczne rządy były wyjątkowo okrutne, a walka z przeciwnikami politycznymi zażarta i brutalna. W listopadzie 1945 przeprowadzono tam wybory. Rosjanie doszli do wniosku, że na Węgrzech również szybko wygrają i preparowaniem wyborów nie zajęto się tak starannie. Komuniści zyskali wówczas 17% mandatów, a resztę partia drobnych posiadaczy, której na sercu leżało dobro kraju. W związku z tym Rosjanie spowodowali, że w 1947 na Węgrzech odbyły się kolejne wybory. Komuniści zdobyli 60% mandatów, co uprawniało ich do kierowania państwem. Jugosławia W Jugosławii istniała prokomunistyczna partyzantka Tito. Do 1944 w kraju oficjalnie miała miejsce okupacja niemiecko-włoska, choć w rzeczywistości była ona tylko w dużych miastach, resztę kontrolowali bowiem partyzanci. W 1944, kiedy wkroczyli Rosjanie, nie mieli właściwie co robić na tych terenach, gdyż Jugosławia była kontrolowana przez komunistów. Relacje Stalin- Tito były dobre, więc Stalin pozwalał Tito na samodzielne rządy. W listopadzie 1945 odbyły się tam wybory, które autentycznie wygrali komuniści. Od 1949 Jugosławia przyjęła własną drogę komunizmu - jugosłowiańska, a nie tą ogólnoświatową, kreowaną przez ZSRR.
(…)
… nie przyjęły planu Marshalla, dlatego zaczęły się one ingerować same ze sobą. Każdy kraj na polecenie Moskwy posiadał specjalistyczną gałąź przemysłu ( Węgry - autobusy Ikarus, Czechosłowacja- ciężarówki Tatra, Polska-wagony). Spowodowało to, że później nie były one zdolne do samodzielnego bytu. Zewnętrznym przejawem integracji była powstała w styczniu 1949 Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, która działała…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)