Kościół katolicki w Polsce w okresie potrydenckim

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kościół katolicki w Polsce w okresie potrydenckim - strona 1 Kościół katolicki w Polsce w okresie potrydenckim - strona 2 Kościół katolicki w Polsce w okresie potrydenckim - strona 3

Fragment notatki:


Teza 12. KOŚCIÓŁ KATOLICKI W POLSCE W OKRESIE POTRYDENCKIM . W reformę trydencką Kościoła w Polsce, w przeciwieństwie do państw zachodnich, bardziej zaangażowane były czynniki kościelne - hierarchia kościelna, a mniej państwo. Głównym źródłem odnowy były : u c h w a l y d o g m a t y c z e oraz u c h w a l y r e f o r m i s t y c z n e Odnowa katolicyzmu w Polsce podjęła wielką akcję ekumeniczną w stosunku do Prawosławia. I Ormian Polskich. POCZĄTKI KATOLICKIEJ REFORMY KOŚCIOŁA POLSKIEGO. Zygmunt August - na Litwie rządzący od 1544 r. - w Koronie Polskiej od 1548 r. W sprawach religii: nie narzucał innym religii i nie prześladował innowierców. - w polityce, na stanowiskach poselskich i senatorskich udzielał poparcia tak katolikom jak i protestantom; - zagranicznym reformatorom zezwolił na swobodne działanie na terenie Królestwa Polskiego, a zarazem popierał starania episkopatu pol. O ustanowienie nuncjatury papieskiej w Polsce. - miastom pruskim nie narzucał katolicyzmu; - nie pozwalał szlachcie narzucać chłopom protestantyzmu silą. Była to zatem dość tolerancyjna polityka kościelna w porównaniu z pozostałymi państwami europejskimi. Sekularyzacja Inflant. Dekrety królewskie z lat 1557-1559 gwarantowały miastom pruskim, z wyłączeniem miast biskupich oraz szlachty, swobody wyznaniowe = wynikiem takiej sytuacji była SEKULARYZACJA Inflant. Ponadto na tych terenach zagnieździł się luteranizm. 1524- 1525 napad reformatorów na kościoły i klasztory (niszczono obrazy, wypędzano zakonników, sprowadzano protestanckich kaznodziejów, zajmowano kościoły katolickie, chłopom narzucano “nową wiarę”) Niemiecki episkopat swą obojętnością przyczynił się wręcz do utrwalenia luteranizmu na tych terenach. 1561 król Zygmunt August, wielki mistrz zakon Kettler oraz arcybiskup Wilhelm podpisali ugodę, na mocy której: - zakon Kawalerów Mieczowych został rozwiązany; - mistrz został dziedzicznym księciem świeckim w Kurlandii i Semigalii; - część południową kraju wcielono do Polski i Litwy; - zagwarantowano istnienie wyznania augsburskiego.; - rozwiązano i sekularyzowano arcybiskupstwo w Rydze oraz kapitułę metropolitarną. Początki akcji katolickiej i jej przywódcy. 1551 Prymas Mikolaj Dzierzgowski otworzył nową kartę dla kontrakcji katolickiej w Polsce: Pozyskał dla czynnej pracy nad reformą Kościoła w Polsce biskupa chełmińskiego Stanisława Hozjusza.

(…)

… Soboru w Trydencie oraz pozyskał dla obozu katolickiego ks. Stanisława Orzechowskiego i prymasa Uchońskiego. Udział Polski w Soborze Trydenckim
Na sejmie krakowskim wyznaczono delegatów: Jana Drohojowskiego, bp włocławskiego, Stanisława Laskiego wojewody sieradzkiego, Bernarda Maciejowskiego - kasztelana radomskiego, Stanisława Tęczyńskiego - kasztelana lwowskiego. W charakterze sekretarza miał wyruszyć Andrzej Frycz Modrzewski. Obrady soboru jednak przerwano i Polska nie wzięła udziału w ich pierwszej fazie. W charakterze legata papieskiego występował ks. Stanisław Hozjusz i choć do delegatury nie należał, reprezentował sprawy polskie. Król Zygmunt August sprecyzował MANDATUM na prośbę kard. Hozjusza. Zawarto w nim:
Sprawy świeckie - dotknięto kwestii omawianych w 1556r. (dot. Spadku po królowie Bonie…
… tego wydarzenia: 2 listopada 1564 r. Na Warmii pojawiło się 10 zakonników. Z a k o n t e n: stal się właścicielem ogromnych posiadłości, rozwinął działalność naukową, prowadził liczne kolegia i szkoły, rozbudował akcję charytatywną w postaci banków pobożnych i bractw miłosierdzia. Słynni jezuici: Jakub Wujek, Mikołaj Łęczycki, Kasper Drużbicki.
Bonifratrzy - sprowadzeni przez Zygmunta III Wazę, prowadzili…
… wyznaniowej;
-nie dopuszczał do wystąpień antyprotestanckich.
Zygmunt III Waza:
-dalszy postęp reformy trydenckiej;
-umacnianie katolicyzmu w kraju;
-gorliwy katolik;
-tolerancyjny dla różnowierców;
-na dworze królewskim zezwolił na nabożeństwa luterańskie dla swojej siostry Anny - luteranki.
Katolicyzm króla Zygmunta pozbawił go tronu Szwecji.
-przywrócił katolikom świątynie zabrane im w Toruniu i Elblągu…
… można stłumić z pomocą edyktu królewskiego i środków administracyjnych, to od 1550 zmienił swój kierunek myślenia.
Ratunku dla polskiego katolicyzmu upatrywał w odbywającym się Soborze Trydenckim oraz reformie życia kleru.
Dzięki jego protekcji Zygmunt August wyznaczył biskupa Hozjusza na delegata na Sobór.
Synod w Piotrkowie: *należy odnowić życie synodalne w celu podniesienia stanu moralnego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz