Korozja metali - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2170
Wyświetleń: 4991
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Korozja metali -  omówienie - strona 1 Korozja metali -  omówienie - strona 2 Korozja metali -  omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Wydział Geoinżynierii Wrocław, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej CHEMIA
Sprawozdanie z ćwiczenia pt. „Korozja metali
Grupa Rok pierwszy
Wprowadzenie
Korozją nazywamy proces niszczenia materiałów, najczęściej metali, wskutek chemicznego lub elektrochemicznego oddziaływania środowiska. Korozja chemiczna metalu występuje, gdy reakcji nie towarzyszy przepływ ładunku elektrycznego przez metal lub przez elektrolit. W procesie korozji elektrochemicznej następuje przepływ elektronów przez granicę metal-elektrolit. Najbardziej rozpowszechnioną jest korozja elektrochemiczna np. rdzewienie żelaza. Podczas rdzewienia zachodzą reakcje utleniania żelaza, wymagające obecności tlenu i wilgoci (Czernichowski, 2011).
Korozja zachodzi szybciej na tych obszarach metalu, które stykają się z elektrolitem o mniejszym stężeniu tlenu, ponieważ powstaje ogniwo tlenowe. Ograniczenie skutków korozji jest możliwe dzięki wytwarzaniu powłok ochronnych izolujących powierzchnie metali od czynników korozyjnych. Działanie korodujące niektórych czynników można obniżyć poprzez zastosowanie inhibitorów. Inhibitory spowalniają reakcje towarzyszące korozji w roztworach. Zabezpieczenie przed korozją elektrochemiczną stanowi ochrona katodowa. Polega ona na połączeniu chronionej substancji z metalem szlachetnym. Powłoki dzieli się na anodowe i katodowe. Powłoki anodowe zapewniają ochronę katodową, a powłoki katodowe ochronę anodową (Czernichowski, 2011).
Część eksperymentalna
Korozja elektrochemiczna
1.1. Metodyka
Na dokładnie oczyszczony i odtłuszczony przedmiot stalowy lub żelazny naniesiono 1 kroplę wody i pozostawiono w spokoju. Następnie posługując się bibułą, zebrano kroplę z przedmiotu i na wilgotne miejsce na bibule dodano 1 kroplę rozcieńczonego HNO3 a następnie kroplę roztworu rodanku potasu KSCN.
1.2. Obserwacje
Bibułka zabarwiła się na kolor czerwony. Natomiast na metalowym przedmiocie zaobserwowano powstanie korozji.
1.3. Interpretacje
Zaszła reakcja: Fe(OH)3 + 3KCSN  3KOH + Fe(CSN)3.Końcowym produktem korozji żelaza jest wodorotlenek żelaza(II), który jest dalej utleniany tlenem atmosferycznym do uwodnionego tlenku żelaza(III) czyli rdzy


(…)

… wodociągowej i zanurzono w niej oczyszczone blaszki: stalową i miedzianą, podłączono je do miliwoltomierza i odczytano siłę elektromotoryczną (SEM). Powtórzono pomiary po wprowadzeniu do zlewki szczypty soli kuchennej a następnie, nie wylewając roztworu, wykonano pomiar SEM po wprowadzeniu jeszcze szczypty azotynu sodu - (NaNO2).
6.2. Obserwacje
Siła elektromotoryczna wyniosła 0,3V . Po dodaniu soli siła elektromotoryczna wzrasta do 0,31V, a po dodaniu NaNO2 siła elektromotoryczna systematycznie spadała ku zeru.
6.3. Interpretacje
Dwie blaszki i roztwór budują baterię, czyli zachodzi proces korozji. OH- są transportowane do anody. 6.4. Wnioski
Prędkość transportu zależy do stężenia elektrolitu. Literatura cytowana
Czernichowski A., 2012. Korozja metali, Instrukcja do ćwiczeń z chemii

… katodowym powstaje rdza.
Reakcje charakterystyczne na żelazo(II), cynk(II) i miedź(II)
2.1. Metodyka
W trzech probówkach wykonano następujące reakcje między roztworem K3[Fe(CN)6], a kilkoma kroplami roztworu zawierającego jony: probówka pierwsza - Fe2+, druga - Zn2+, trzecia - Cu2+.
Obserwacje
W probówce z FeCl3 pojawiła się barwa ciemno-zielona, w probówce z ZnSO4 pojawiła się barwa piaskowa, a w probówce…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz