Korek - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Korek - omówienie  - strona 1 Korek - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Korek
Korek ekspandowany w formie płyt można użyć prawie do wszystkich potrzeb izolacyjnych. Ukladanie jest stosunkowo kosztowne. Do nasypywań oferuje się ekspandowany śrut korkowy. Korek naturalny dzięki swej dobrej sprężystości może być użyty przede wszystkim do izolacji przeciw wstrząsom fundamentów pod maszyny. W tym celu stosuje się płyty złożone z pojedynczych pasków korka naturalnego grubości 40 do 100 mm.
Powietrze stanowi 90% objętości korka i około 50% jego masy, co sprawia, że jego ciężar właściwy zawiera się w przedziale od 190 do 250 kg/m3. Korek jest zatem materiałem pięciokrotnie lżejszym od wody, a ponieważ nie nasiąka wodą (przyjmuje tylko od 18 do 20% wody) jest materiałem praktycznie niezatapialnym. Suberyna, która jest złożoną mieszaniną tłustych kwasów i ciężkich alkoholi organicznych, stanowi od 39 do 45% masy korkowej. Jej obecność sprawia, że korek jest nieprzepuszczalny dla gazów i cieczy (w tym dla wody i alkoholi). Ponadto dzięki obecności tanin i brakowi białka korek nie jest podatny na szkodliwe działanie wilgoci i co najważniejsze na gnicie. Korek ma najniższą higroskopijność (współczynnik przepuszczalności pary wodnej) spośród materiałów tradycyjnie używanych do budowania ścian. Jest więc najmniej prawdopodobne, że na korku zrobią się brudne zacieki z osiadającego na wilgoci kurzu. W dodatku na korku nigdy nie zasiedli się grzyb lub pleśń. Jak dowodzą badania materiały takie, jak styropian czy wełna mineralna mają mniejszy od korka ciężar właściwy, ale za to żaden materiał nie ma lepszego (mniejszego) współczynnika przewodności cieplnej (0,045 W/m°K).
Dużą zaletą korka jest także to, że przy stosunkowo niewielkim ciężarze właściwym ma bardzo duże ciepło właściwe. Zatem, aby ogrzać korek o 17°C, trzeba mu dostarczyć znacznie więcej ciepła, niż na przykład wacie szklanej czy wełnie mineralnej.
Korek nisko-czysto-ekspandowany nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Wprawdzie gdy proces ekspandowania jest sterowany niewłaściwie, mogą powstawać węglowodory policykliczne, jak np. kancerogenny 3,4-benzopiren. Według testowania przez fundację Stiftung Warentest z roku 1988 wyroby niemieckich dostawców były jednak wolne od węglowodorów policyklicznych.
Korek jest odrastającym surowcem, lecz z racji ograniczonych drzewostanów nie może być stosowany jako masowy materiał izolacyjny. Chociaż cały znajdujący się w strefie śródziemnomorskiej drzewostan jest regularnie okorowywany, korek nie może służyć do pokrycia pełnego zapotrzebowania na materiały izolacyjne. Namiastką korka mogą być wszystkie popularne materiały izolacyjne, przy czym należy rozpatrzyć za każdym razem stosunek cena - zalety.
Przykładowe ceny korka:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz