Kontroler arytmii-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kontroler arytmii-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Kontroler arytmii. Metody pozyskiwania i prezentacji informacji w arytmii
Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca, nie jest chorobą sama w sobie, lecz objawem różnych czynnościowych lub organicznych zmian w sercu, albo zaburzeń ogólnoustrojowych.
Medycyna dysponuje wieloma "narzędziami" diagnostyki, umożliwiającymi rozstrzygnięcie wymienionych wyżej kwestii. Pierwszym, podstawowym, jest osłuchanie serca pacjenta i zbadanie tętna, następnym - badanie ekg. Jeżeli zaburzenia rytmu występują niezbyt często i lekarz nie uchwyci ich w trakcie badania, zleca 24-godzinną rejestrację ekg metodą Holtera. Badanie holterowskie jest "nieinwazyjne" i można je powtórzyć nawet wielokrotnie. Pozwala ono zliczyć skurcze dodatkowe pojawiające się w ciągu całej doby, sprawdzić, czy zdarzyły się pobudzenia gromadne lub częstoskurcze.
W pewnych szczególnych sytuacjach można wyjaśnić rodzaj i podłoże zaburzeń rytmu, wykonując badanie elektrofizjologiczne. Robią to tylko wyspecjalizowane ośrodki, a badanie takie wiąże się z cewnikowaniem serca i pomiarem potencjałów wewnątrzsercowych.
Leczenie objawowe - w leczeniu stosuje się leki antyarytmiczne lub tzw. kardiowersję elektryczną specjalnym urządzeniem (kardiowerterem). Zabieg wykonuje się w krótkotrwałej narkozie i chory nie ma przykrych doznań związanych z umiarowieniem za pomocą prądu elektrycznego.
Rola odcinka ST w identyfikacji arytmii.
Odcinek stanowi fragment linii izoelektrycznej łączącej sąsiadujące załamki.
Aby stwierdzić patologię na odcinaku ST należy przeprowadzić analizę sygnału w funkcji czasu. Badamy kąt nachylenia tego fragmentu wykresy EKG do linii izoelektrycznej. W ten sposób stwierdzimy czy jest opadający, uniesiony czy prawidłowy. Dodatkowo możemy określić zmianę jakości odcinka ST na podstawie obliczenia pola powierzchni pod krzywa EKG w interesującym nas obszarze. Na rysunkach poniżej mamy przykładowe patologie odcinka ST. Rysunek 1 przedstawia uniesienie odcinka ST, co jest objawem zawału. Rysunek 2 pokazuje obniżenie odcinka ST, co jest objawem odwracalnego niedotlenienia mięśnia sercowego. Łatwo zauważyć dlaczego analiza patologii tego odcinka jest przeprowadzana w funkcji czasu. Ponieważ patologie można wykryć około 0,8s po wystąpieniu zespołu QRS.
Rysunek 1 Uniesienie odcinka ST.
Rysunek 2 Trzy typy patologii na odcinku ST - obniżenie.


(…)


Kontroler arytmii. Metody pozyskiwania i prezentacji informacji w arytmii
Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca, nie jest chorobą sama w sobie, lecz objawem różnych czynnościowych lub organicznych zmian w sercu, albo zaburzeń ogólnoustrojowych.
Medycyna dysponuje wieloma "narzędziami" diagnostyki, umożliwiającymi rozstrzygnięcie wymienionych wyżej kwestii. Pierwszym, podstawowym, jest osłuchanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz