To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Postępowanie kontrolne .
Podstawową formą działania PIP jest przeprowadzanie kontroli, zarówno w siedzibie podmiotu kontrolowanego, jak i w innych miejscach wykonywania jego zadań. Celem kontroli jest ustalenie stanu faktycznego w zakresie przestrzegania przez podmiot kontrolowany prawa pracy , w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, oraz udokumentowanie dokonanych ustaleń w formie protokołu (chyba że w toku kontroli nie zostały stwierdzone żadne uchybienia, wówczas inspektor pracy sporządza jedynie notatkę służbową), który podpisuje inspektor pracy prowadzący kontrolę oraz pracodawca albo osoba lub organ reprezentujący pracodawcę. Przed podjęciem czynności kontrolnych inspektor pracy powinien zgłosić swoją obecność pracodawcy, z wyjątkiem przypadków, gdy uzna, że takie zawiadomienie może wpłynąć na obiektywny wynik kontroli. Kontrola lub poszczególne jej czynności mogą być również prowadzone w siedzibie jednostki organizacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy.
W ramach kontroli przewiduje się także współdziałanie inspektora pracy m.in. ze związkami zawodowymi, organami samorządu załogi i społeczną inspekcją pracy. Inspektor pracy powinien udzielać porad i informacji z zakresu prawa pracy. Pracodawca albo osoba lub organ reprezentujący pracodawcę mają prawo do zgłoszenia na piśmie w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole. Odmowa podpisania protokołu przez pracodawcę albo osobę lub organ reprezentujący pracodawcę nie stanowi przeszkody do zastosowania przez inspektora pracy stosownych środków prawnych przewidzianych ustawą. Kompetencje nadzorcze PIP .
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy właściwe organy Państwowej Inspekcji Pracy uprawnione są do wydania decyzji administracyjnej w formie nakazu lub zakazu , a także do wydania pracodawcy wiążących zaleceń . W razie naruszenia przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy inspektorzy pracy wydają nakaz usunięcia stwierdzonych uchybień w ustalonym terminie, a jeżeli naruszenie powoduje bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracowników lub innych osób wykonujących te prace, to wówczas inspektor pracy wydaje nakaz wstrzymania prac lub działalności. Ponadto inspektorowi pracy przysługuje kompetencja do nakazania wstrzymania eksploatacji maszyn i urządzeń w sytuacji, gdy ich eksploatacja powoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, oraz prawo zakazania wykonywania pracy lub prowadzenia działalności w miejscach, w których stan warunków pracy stanowi takie zagrożenie. Nakazy w powyższych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
(…)
…, na zasadach i w trybie określonym w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, ściga wykroczenia związane z wykonywaniem pracy zarobkowej oraz bierze udział w tych sprawach w charakterze oskarżyciela publicznego (art. 10 ust. 15 ustawy o PIP). Artykuł 95 k.p.w. uprawnia inspektora pracy do prowadzenia postępowania mandatowego.
Współpraca PIP z innymi organami nadzoru i kontroli.
Ustawa o PIP w art. 14 stanowi, że przy realizacji swoich zadań PIP współdziała:
ze związkami zawodowymi,
organizacjami pracodawców,
organami samorządu załogi,
radami pracowników,
społeczną inspekcją pracy,
publicznymi służbami zatrudnienia oraz
z organami administracji państwowej, a w szczególności z organami nadzoru i kontroli nad warunkami pracy, Policją, Strażą Graniczną, Służbą Celną, urzędami skarbowymi i Zakładem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)