Kontrola społeczna - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kontrola społeczna - opracowanie  - strona 1 Kontrola społeczna - opracowanie  - strona 2 Kontrola społeczna - opracowanie  - strona 3

Fragment notatki:

KONTROLA SPOŁECZNA Pojęcie to wprowadził E.A. Ross w 1980 r., a definiował je jako zamierzone panowanie społeczeństwa nad jednostką, w odróżnieniu od niezamierzonego „społecznego wpływu” na jednostkę. Udział świadomego zamiaru w funkcjonowaniu kontroli społecznej był później niejednokrotnie kwestionowany, poza kontrowersją pozostał natomiast przymus, jaki społeczeństwo wywiera na jednostkę pozostającą składnikiem tej zbiorowości. System normatywny - coś, co skłania jednostkę do zachowania zgodnego z nakazem (bądź zakazem) wyrażonym w normie, ponieważ zostaje w niej ujęty wzór, który społeczeństwo chciałoby nałożyć na zachowania wszystkich uczestników zbiorowego życia.
Norma społeczna - standard moralny odwołujący się do społecznego osądu, najczęściej nie sformułowanego jednoznacznie i pozostawiającego jednostkę wobec wyboru własnego działania „na wyczucie” (Najlepiej skodyfikowane są normy prawne).
1. Formy kontroli społecznej Jednostka lekceważąca normy społeczne jest usuwana ze społeczeństwa na ogół tylko w ostateczności, przeważnie jest dotykana rozmaitymi dotkliwymi sankcjami ze strony tych, którzy normy respektują i uważają, że tak się powinno czynić. Niekiedy jednak omijanie norm czy tworzenie nowych społecznych wzorów zachowań prowadzi do tworzenia pożądanych innowacji w społeczeństwie.
Aby norma była skuteczna musi ona zostać zinternalizowana przez jednostki (powinny ją traktować jak własną, pochodzącą od niej samej lub obowiązującą „od zawsze”). Normy mogą wywodzić się z:
Obyczajów (n. obyczajowe)
Moralności
Religii
Podstawowym celem społecznej kontroli jest jedność i zwartość społeczeństwa poprzez zapewnienie integracji jednostki ze społeczeństwem. Z tego powodu zagrożeniem dla kontroli są konflikty społeczne. Należy jednak pamiętać, że kolizje rozmaitych zaleceń (konflikty norm), jeśli istnieją, są z socjologicznego punktu widzenia rzeczą ważną, gdyż wyznaczają one zakres ewentualnych zmian w kontroli społecznej.
Wiele norm obowiązujących w społeczeństwach ugruntowanych zostało przez tradycję. Istnieją jednak nowe normy (szczególnie w zakresie przedsięwzięć gospodarczych), przyjęte dzięki swojej skuteczności w działaniu.
Relatywizm kulturowy - to co w jednej kulturze jest akceptowane, może wykraczać poza normy innych kultur.
2. Rola sankcji Karol Mannheim wyróżnił bezpośrednie i pośrednie metody oddziaływania na zachowanie jednostki.
Bezpośrednie - oparte na wpływie osobistym i funkcjonują w najbliższym otoczeniu jednostki (wpływ matki, ojca, księdza, itp.). Metody jego wywierania to odwoływanie się do emocji, sugestia, strach, kazania.


(…)

… przez społeczeństwo.
Indywidualne odchylenia od normy (dewiacje), są zjawiskiem nierzadkim - im większa kontrola społeczna, tym jest on większa. Warto też odnotować, iż jednostka ludzka ma swego rodzaju naturalną skłonność do łamania norm, w myśl przysłowia: zakazany owoc smakuje lepiej.
4. Ewolucja kontroli społecznej
Ewolucja społeczna polega na poszerzaniu sfery wolności jednostki wobec nakazów płynących…
… społecznych, wymaga to jednak dużego wyczucia społecznego.
Siłą obyczajów jest często „prestiż dawności”, dlatego też w przypadku zamierzonej ich zamiany stosowane są dwie strategie:
Umiarkowanej reformy obyczajów - działalność misyjna Kościoła wśród dzikich plemion
Zmiana obyczajów drogą masowej propagandy - odchodzenie od palenia papierosów
Cechą charakterystyczną ewolucji w zakresie kontroli społecznej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz