Kontrakty terminowe - futures

Nasza ocena:

5
Pobrań: 280
Wyświetleń: 826
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kontrakty terminowe - futures - strona 1 Kontrakty terminowe - futures - strona 2 Kontrakty terminowe - futures - strona 3

Fragment notatki:


KONTRAKTY TERMINOWE FUTURES I. Wprowadzenie 1.1 Ogólna charakterystyka pojęcia Instrumenty pochodne zwane także derywatami są, jak sama nazwa wskazuje, instrumentami, których wartość pochodzi od wartości instrumentów podstawowych. W momencie zmiany wartości instrumentu podstawowego, np. indeksu, ceny akcji bądź kursu waluty zmienia się także wartość instrumentu pochodnego. Rynek obrotu derywatami może przybierać dwie formy: rynku pozagiełdowego OTC (over-the-counter) oraz rynku giełdowego. Dokonanie jednego tylko podziału instrumentów jest niemożliwe z powodu zbyt wielu ich rodzajów jak i mutacji, jakim były poddawane. Jednakże do najpopularniejszych można zaliczyć: będące przedmiotem niniejszego raportu kontrakty terminowe futures, a także opcje, warranty oraz swapy. Instrumenty pochodne mogą być wystawiane na dwa podstawowe rodzaje instrumentów: towarowe i finansowe. Do pierwszych możemy zaliczyć: metale, zboża, paliwa oraz inne towary zaś do drugich: akcje, obligacje, indeksy, stopy procentowe, waluty.
Coraz częściej tworzone są instrumenty pochodne oparte o zupełnie nie stosowane do tej pory instrumenty podstawowe. Przykładem mogą być takie, których wypłata zależna jest od zajścia pewnych zjawisk mających wpływ na odszkodowania, płacone przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Również deregulacja rynków energii na świecie i spowodowane tym wahania cen energii stworzyły zapotrzebowanie na instrumenty pochodne zabezpieczające przed zmianami jej cen. Jako ciekawostkę można podać fakt istnienia opcji i kontraktów futures opiewających na inne czynniki np. na pogodę - opartych na przewidywaniach dotyczących kształtowania się temperatur w czterech miastach USA (od września 1999r. na giełdzie CME w Chicago, wcześniej rynek OTC).
Kontrakty terminowe futures to typowe, pochodne instrumenty finansowe. Zawierane są między dwiema stronami, dla których stanowią zobowiązanie do sprzedaży (wystawca) lub kupna (nabywca) w określonym w umowie terminie w przyszłości i po określonej cenie. Nabywca w kontrakcie zajmuje tzw. długą pozycję (long position), a wystawca krótką (short position). Oznacza to, że można zarabiać zarówno na spadkach jak i na wzrostach wartości instrumentu bazowego. Tak wiec, jeżeli przewidujemy spadki sprzedajemy kontrakt, a jeżeli wzrosty to jego kupujemy. Oczywiście jest to bardzo uproszczony tok myślenia. Oprócz takich

(…)

… kontrakt.
Wyróżnikiem kontraktów futures jest istnienie izby rozliczeniowej (clearing house), która jest pośrednikiem i gwarantem zawieranych transakcji. Dla WGPW S.A. rolę izby rozliczeniowej pełni Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych S.A., a podmiotem wspomagającym jego działanie w zakresie analizy ryzyka związanego z rynkiem transakcji terminowych i wykonywania bieżących rozrachunków jest Izba…
…), który jest nadawany przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW). Numer pozwala na prowadzenie jego indywidualnego rachunku depozytów zabezpieczających. Po drugie, musi wybrać biuro maklerskie, poprzez które będzie dokonywał transakcji. Obecnie trzy czwarte podmiotów uprawnionych do pośrednictwa giełdowego posiada je w swojej ofercie. Wiele biur maklerskich oferuje swoje usługi poprzez internet…
… przez inwestora. III. Rodzaje kontraktów futures
Zróżnicowanie kontraktów terminowych ze względu na rodzaj instrumentów bazowych jest ogromne. Tylko w Stanach Zjednoczonych w obrocie znajduje się około stu rodzajów kontraktów. Można je sklasyfikować w kilku podstawowych grupach.
1) Zboża i rośliny oleiste
Kontrakty na zboża i rośliny oleiste należą do najstarszych kontraktów terminowych. Pierwotnie korzystali…
… dołączyły do nich kontrakty walutowe na kurs dolara amerykańskiego (1998 r.) oraz na kurs euro (1999 r.). W sierpniu 2000 r. zadebiutowały futures na indeks Techwig, a od 22 stycznia br. można inwestować w kontrakty na akcje trzech największych i najbardziej płynnych spółek warszawskiego parkietu, czyli PKN Orlen, Telekomunikacji Polską S.A. oraz Elektrimu.
Jak wspomnieliśmy, największym zainteresowaniem…
… pomarańczowy oraz cukier. Najbardziej rozwinięty jest handel kontraktami terminowymi na kawę, co być może wynika stąd, że dostępna jest tu jedna z najwyższych dźwigni finansowych.
4) Metale i źródła energii
W skład tej grupy wchodzą zarówno metale szlachetne (złoto, srebro), jak i też metale stosowane w różnych gałęziach przemysłu (miedź, pallad). Mamy tutaj też towary służące do wytwarzania energii - olej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz