Konstytucyjne środki ochrony praw i wolności-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 1435
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konstytucyjne środki ochrony praw i wolności-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

1. Konstytucyjne środki ochrony praw i wolności.
Podstawowym środkiem ochrony praw i wolności jest droga sądowa, tylko w tej procedurze możliwe jest ich dochodzenie przez jednostkę. Wynika to z ogólnej zasady art. 45 Konstytucji (prawo do sądu - pkt 338), a dodatkowe podkreślenie znajduje się w art. 77 ust. 2, który zakazuje zamykania drogi sądowej dla dochodzenia naruszonych wolności i praw, oraz w art. 78, który formułuje zasadę dwuinstancyjności postępowania (z wyjątkami). Konstytucja w tym kontekście podkreśla zasadę cywilnej odpowiedzialności państwa (samorządu) za niezgodne z prawem działania funkcjonariuszy (art. 77 ust. 1).
Konstytucja ponadto ustanawia dwie procedury służące ochronie konstytucyjnych wolności i praw:
- skargę konstytucyjną, którą każdy może wnieść bezpośrednio do Trybunału Konstytucyjnego w razie naruszenia jego konstytucyjnych praw i wolności - ostatecznym orzeczeniem wydanym przez sąd lub organ administracji publicznej (art. 79); skargę konstytucyjną można kierować przeciwko normie prawnej, która była podstawą takiego orzeczenia,
- wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich, z którym każdy może wystąpić o pomoc w ochronie swoich wolności i praw naruszanych przez organy władzy publicznej (art. 80).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz