POSTANOWIENIA KONSTYTUCJI RP ODNOSZĄCE SIĘ DO RELACJI MIĘDZY PRAWEM WSPÓLNOTOWYM I MIĘDZYNARODOWYM Art. 9 „ Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego. ”(pacta sunt survanda)
Art.87 ust.1 „ Źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia” Art. 91 „1 .Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi część krajowego porządku prawnego i jest bezpośrednio stosowana, chyba że jej stosowanie jest uzależnione od wydania ustawy. 2. Umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową.” K. Wojtyczek zauważa, że per analogiam ust. 2 można zastosować do umowy dot. przekazania kompetencji... Ust. 1 i 2 mją zastosowanie do wspólnotowego prawa pierwotnego. „3 Jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami ” → można go odnieść do wspólnotowego prawa pochodnego.
Konsekwencją takich uregulowań jest zobowiązanie wszystkich organów stosujących prawo w Polsce do tego by w przypadku pojawienia się sprzeczności między prawem krajowym a wspólnotowym, zastosowały normę prawa wspólnotowego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)