Konflikty współczesnego świata w praktyce

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1050
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konflikty współczesnego świata w praktyce - strona 1 Konflikty współczesnego świata w praktyce - strona 2 Konflikty współczesnego świata w praktyce - strona 3

Fragment notatki:

konflikty współczesnego świata w praktyce):
W 1993 roku profesor prawa międzynarodowego wysunął koncepcję konfliktów cywilizacyjnych (clash of civilization). Wyodrębnił 8 kryteriów i 8 cywilizacji, a następnie podał wyniki.
Kryteria (stosunek do…) Cywilizacje (wartości)
Boga i człowieka---------------------------------------zachodnia (USA, Europa, Australia, Polska)
Indywiduum i grupy--------------------------------------------japońska (Koree, Japonia, Wietnam)
Obywatela i państwa----------------------------islamska (Płn. Afryka, Bliski Wschód, Indonezja)
Rodziców i dzieci-----------------------------------------------hinduistyczna (płw. Indyjski, Cejlon)
Mężczyzny, kobiety-------—słowiańsko-ortodoksyjna-prawosławna (Ukraina, Rosja, Serbia, Bułgaria)
Prawa i obowiązki---------------------amerykańsko-łacińska (Ameryka Środkowa, Południowa)
Wolności i autorytaryzmu------------------afrykańska (Afryka Czarna bez Białej, bez Magrebu)
Równości i hierarchii------------------------------------------------konfucjańska (Chiny, Mongolia)
Wyniki - hegemonia cywilizacji zachodniej (nie podoba się reszcie); konflikty międzykulturowe (światy kulturowe będą się bić); weapon states (państwa uzbrojone w broń atomową, niebezpieczne).
Huntington odkrył 38 konfliktów (separatyzmów, czyli dążenie odśrodkowe mniejszości od większości, wyodrębnienie się narodowe) na świecie: 1. Abchazja i Gruzja - o oderwanie się Abchazji od Gruzji; 2. Albania i Serbia - o Kosowo; 3. Armenia przeciw Azerbejdżanowi - lud z ludem; 4. Baskowie (ETA) - Hiszpania i Francja są tam; 5. Bośniacy w Jugosławii i Chorwacji - muzułmańscy; 6. Katalończycy w Hiszpanii; 7. katolicy kontra protestanci w Ulsterze; 8. Czeczeni i Inguszowie kontra Rosjanie; 9. obcokrajowcy w Niemczech, szczególnie we wschodnich (NRD); 10. Francuzi w Kanadzie - Quebek (I referendum w 1998 roku); 11. Grecy i Turcy na Cyprze; 12. mniejszość węgierska w Rumunii (Siedmiogród - tu więcej jest Węgrów); 13. Hutu i Tutsi w Rwandzie; 14. Inguszowie i Osetyńczycy w Rosji i Gruzji - mikropaństwa; 15. Hindusi i Pakistańczycy o Kaszmir; 16. Kurdowie w Iranie, Iraku i Turcji - nie mają państwa, choć jest ich 20 mln; 17. Mołdawianie i Rosjanie na Ukrainie nad Dniestrem; 18. Palestyńczycy i Izraelczycy; 19. Sikhowie w Indiach (waleczna mniejszość); 20. Singalezi i Tamilowie na Sri Lance; 21. Tybetańczycy w Chinach (Tybet jest prowincją Chin); 22. mniejszość w Timorze.
Cypr (podzielony od 1974 roku):
Cypr Wschodni jest częścią turecką, ze stolicą w Famanguście; Cypr Zachodni jest grecki ze stolicą w Nikozji. Cypr podzielony jest linią demarkacyjną; istnieje też strefa buforowa ONZ, osadzona przez błękitne hełmy. Nikozja też jest podzielona (północna część należy do Turcji, południowa do Grecji). Występują także punkty kontrolne osadzone przez Brytyjczyków (Cypr był kiedyś brytyjski). Aneksja Turcji nie jest uznana międzynarodowo.


(…)

… ludzi (25% ogółu), język francuski. Zostało ogłoszone referendum w sprawie niepodległości (tylko 1% był przeciwny oderwaniu); Quebek jest bardzo bogaty.
Europa:
Radzieckie interwencje (np. Litwa w 1991 roku o TV, Polska w 1956 roku); konflikty etniczne, religijne (IRA, ETA, Kurdystan w 1984 roku); interwencje wojskowe (o niepodległość - Karabach, Czeczenia, Bośniacy, Algieria); wojny domowe (Gruzja…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz