Konfiguracja sieci

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 2184
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Konfiguracja sieci - strona 1 Konfiguracja sieci - strona 2 Konfiguracja sieci - strona 3

Fragment notatki:

Konfiguracja sieci A) Konfiguracja Windowsa Jeżeli zabierasz się do czytania tego punktu, znaczy to, że zainstalowałeś już karty sieciowe i okablowanie. Poniższe instrukcje musisz wykonać na każdym komputerze podłączonym do sieci (oczywiście, jeśli tego nie zrobisz sieć nie przestanie działać, ale komputera w sieci nie znajdziesz).
Instalowanie karty sieciowej:
Jeżeli jest to karta typu Plug&Play to system Windows sam powinien upomnieć się o sterowniki. Jeżeli masz dyskietkę ze sterownikami do karty, to zainstaluj te sterowniki. Czasami jednak zdarza się, że sterowniki, które otrzymaliśmy z kartą jakimś cudem nie chcą działać. W takim wypadku należy wejść do Panelu Sterowania - System - Menedżer urządzeń - Urządzenia Sieciowe i usunąć taką wadliwą kartę, a przy następnym restarcie albo automatycznie albo ręcznie zainstalować kartę standardową (najczęściej będzie to karta 'Zgodna z NE2000')
Aby ręcznie zainstalować kartę sieciową należy:
Wybrać w Panelu Sterowania opcję Dodaj Nowy Sprzęt Zrezygnować z automatycznego wyboru sprzętu przez Windows. Z listy sprzętu wybrać karty sieciowe .
W nowo otwartym oknie możemy wybrać instalację sterowników z dyskietki lub standardowych Windowsowych (w przypadku praktycznie wszystkich tanich kart sieciowych będzie to 'Zgodne z NE2000').
Jeśli nie ma potrzeby użyć dodatkowej dyskietki ze sterownikami, po prostu klikamy OK. Teraz należy włożyć płytę z Windowsem, odczekać chwilkę i zrestartować komputer.
Należy zwrócić uwagę na przerwanie IRQ, które Windows przypisał karcie. Zalecane jest, aby karta znalazła się na wolnym przerwaniu gdzieś między 9 a 12, tak żeby nie kolidowała z innymi urządzeniami albo żeby nie zajmowała przerwań w pierwszej dziesiątce dla urządzeń, które normalnie je wykorzystują. Jeśli karta ustawiona jest w trybie Plug and Play, jeśli chcemy wystarczy zmienić przerwanie w Windows w opcjach urządzenia. Jeśli natomiast karta nie ma opcji Plug and Play musimy odpowiednio ustawić zworki, następnie dopiero zmienić przerwanie w Windows.
B) Konfiguracja Sieci Powinny się tam znaleźć następujące elementy: Klient sieci Microsoft Networks - główna część sieci, logowanie (hehe, w opisie widzimy Microsft (!!!) Network - screen pochodzi z Windows 98PL). Karta - twoja karta sieciowa - upewnij się, że karta ma prawidłowo przypisane zasoby Protokół zgodny z IPX/SPX - używany do transmisji danych przez DOS/Win3x/Win95 TCP/IP - możesz na razie tego nie instalować, protokół ten jest opisany na innej podstronie

(…)

…). Protokół TCP/IP .
Protokół zgodny z IPX/SPX .
Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks. W przypadku pierwszym protokoły odwołują się do konkretnych urządzeń, ze względu, że Karta Dial-Up (modem) korzysta tylko, z TCP/IP, odwołanie IPX/SPX dla niej należy usunąć. We właściwościach TCP/IP dla karty sieciowej (nie dla modemu!!!) należy podać adresy IP oraz maskę podsieci.
W polu „Identyfikacja” wpisz nazwę sieciową swojego komputera, najlepiej swój pseudonim, jako grupę roboczą pozostaw Workgroup. Opis może być kompletnie dowolny. W procesie instalacji napisałem, że należy dodać zarówno protokół IPX/SPX jak i protokół TCP/IP. Jest to najlepsze wyjście, gdyż pozwala nam używać praktycznie wszystkich aplikacji sieciowych. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można używać tylko jednego z tych dwóch protokołów, nie wpłynie to na (nie)pojawienie się komputerów w Otoczeniu Sieciowym. Windowsy będą się komunikować z użyciem dostępnego protokołu. Windows czasami dodaje również protokół przesyłania danych NetBEUI - możemy go spokojnie usunąć - jest on tylko używany przy komunikacji z serwerami WfW w Win3.x. Kontrola dostępu jest ustawiona domyślnie na poziomie zasobów i nie można tego zmieniać w przypadku sieci bezserwerowych (kontrola dostępu na poziomie użytkownika jest możliwa tylko gdy mamy odpowiedni serwer). Jeśli po zrestartowaniu wyskakują jakieś dziwne błędy to należy sprawdzić czy nic w ustawieniach się nie poprzestawiało, Windows czasami robi takie głupie rzeczy. Gratulacje!
Po zrestartowaniu komputera i powtórzeniu operacji na innych powinieneś zobaczyć je w oknie „Otoczenie Sieciowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz