konferencja w poczdamie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 854
Wyświetleń: 2968
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
konferencja w poczdamie - strona 1

Fragment notatki:Konferencja poczdamska 17 lipca – 2 sierpnia 1945
Wojna w Europie była już zakończona, a za kilka dni na dwa japońskie miasta miały zostać zrzucone bomby atomowe. Zaszła więc konieczność zwołania trzeciego i ostatniego spotkania Wielkiej Trójki, aby podjąć ostateczne decyzje co do politycznych losów kontynentu. Co prawda wówczas jeszcze planowano, że nastąpi prawdziwa konferencja pokojowa, ale jak wiemy, z powodu początku zimnej wojny nigdy do niej nie doszło, a ustalenia poczdamskie obowiązują do dzisiaj.
Ze starej Wielkiej Trójki w Poczdamie przez cały czas był jedynie Stalin. Churchill przyjechał, ale w międzyczasie dowiedział się o wynikach wyborów w Wielkiej Brytanii, które jego partia przegrała i wkrótce zastąpił go nowy premier – Clement Attlee. Zmienił się także prezydent Stanów Zjednoczonych, gdzie nieżyjącego Roosevelta zastąpił Harry Truman. Ta druga zmiana była bardzo znacząca, bowiem nowy prezydent nie był tak zapatrzony w Stalina, ale dostrzegał raczej zagrożenia płynące z jego strony, przez co obrady nie były już tak łatwe i przyjazne, a coraz bardziej dało się zauważać początki konfrontacji mocarstw.

Co do niemieckiej gospodarki podjęto decyzję, żeby pozbawić ją elementów mogących posłużyć do odbudowy potencjału militarnego. Jej podstawę miało stanowić rolnictwo. Była to i tak zmiana w stosunku do wcześniejszych planów, które zakładały całkowitą likwidację niemieckiego przemysłu, a teraz tylko jego znaczne ograniczenie. Pomimo podzielenia na kilka stref okupacyjnych kraj miał pozostać jednym organizmem gospodarczym ze wspólna walutą i systemem bankowym.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz