Koncepcja cyku życia- Wykład 3

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koncepcja cyku życia- Wykład 3 - strona 1 Koncepcja cyku życia- Wykład 3 - strona 2

Fragment notatki:


Wykład 3 Koncepcja cyklu życia może być również stosowana do analizy rozwoju przedsiębiorstwa.
Pomimo, że analogie życia organizacji i organizmów są dopuszczalne i inspirujące, to należy pamiętać o kilku istotnych różnicach:
- sekwencja faz rozwojowych organizmów żywych ma charakter deterministyczny, jest w dużym stopniu genetycznie zakodowana i ściśle określana prawami natury, natomiast kolejność faz czy form rozwojowych przedsiębiorstw nie można zaprogramować.
-organizmy rozwijają się głównie przez adaptacje do zmieniającego się otoczenia, przedsiębiorstwa zaś wykazują wiele cech systemów „uczących się „ co pozwala im na aktywne oddziaływanie na otoczenie, a nawet na sterowanie nim w pewnym stopniu
-przedsiębiorstwo jako systemy otwarte cechuje negatywna entropia , czyli zdolność przeciwdziałania kryzysom, która u organizmów jest ograniczona .
- w fazie końcowej organizmów następuje ich schyłek i śmierć, a przedsiębiorstwa mogą odżywać , odradzać się wielokrotnie w zasadzie bez ograniczeń. J. H Jackson i C. P. Morgan podzielili cykl rozwoju systemów społecznych na trzy podstawowe fazy :
- powstanie i wzrost,
-stabilizacja i dynamiczna równowaga,
-zmiana lub upadek i rozwiązanie.
Charles Handy „Wiek Paradoksu” mówi o krzywej S: „ Krzywa ta streszcza w sobie historię samego życia. Startujemy powoli, chwiejnie i eksperymentujemy, potem wzrastamy, a następnie chylimy się ku upadkowi. Taka jest historia brytyjskiego imperium , taka też imperium rosyjskiego i wszystkich innych imperiów. Taka jest historia kariery i upadku, cyklu życia produktów oraz wielu korporacji…” W wyniku przyjęcia koncepcji cyklu życia w odniesieniu do rozwoju organizacji można wyróżnić cztery podstawowe wzorcowe formy rozwojowe przedsiębiorstwa:
-pionierskie,
-wzrastające i ekspansywne,
- dojrzałe,
- schyłkowe.
Przedsiębiorstwo pionierskie - grupa tych przedsiębiorstw jest duża i bardzo zróżnicowana. Należą do nich nowo zakładane firmy, korzystające z wypróbowanych pomysłów (jest ich najwięcej) oraz te, które wciąż tworzą i znajdują nowe możliwości w działalności gospodarczej , chodzi tu o np. następujące przedsiębiorstwa :
-High-Tech - swoje istnienie opierają na postępie technologicznym,
-kształtujące i wykorzystujące swoje kluczowe umiejętności ,
-market- driver- potrafiące odkrywać a nawet tworzyć nowe rynki,
- Leveraged Boyouts - specjalizujące się w przejmowaniu innych firm o aktualnie zaniżonej wartości rynkowej, przeprowadzające ich restrukturyzację, aby w konsekwencji osiągnąć duże zyski z ich sprzedaży.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz