Kompleksy przemysłowe - fordyzm, postofrdyzm

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1883
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kompleksy przemysłowe - fordyzm, postofrdyzm - strona 1 Kompleksy przemysłowe - fordyzm, postofrdyzm - strona 2 Kompleksy przemysłowe - fordyzm, postofrdyzm - strona 3

Fragment notatki:


Wykład 5 (15.11.08.) Kompleksy przemysłowe - proces tworzenia tych kompleksów jest kompleksem młodym, pierwsze rzeczy z tym związane pojawiały się w latach 20. - 30. XX w., a w pełniejszym stopniu w latach 50. XX w.
Są to zjawiska przestrzenno - gospodarcze.
Podstawowe cechy kompleksu przemysłowego:
Duża wartościowo i objętościowo produkcja (duży potencjał przemysłowy)
Duży potencjał zatrudnienia w stosunku do ogólnej liczby zatrudnionych w przemyśle kraju, regionu.
Znaczna wysokość zainwestowanych kapitałów w główne gałęzie kompleksu.
Łatwe do zidentyfikowania więzi - zależności natury ekonomicznej, technologicznej, technicznej, organizacyjnej, kapitałowej.
Duża koncentracja podmiotów gospodarczych skupionych na małej jednostce powierzchni.
Instytucje zapewniającego jego funkcjonowanie (instytucje o charakterze bankowo - finansowym, edukacyjnym, bardzo dobrze zagospodarowane elementy infrastruktury technicznej, instytucje o charakterze handlowym.
Kompleks występuje tam gdzie mamy do czynienia z gałęziami przemysłu ciężkiego (wydobywczy i metalurgiczny.
Kompleks cechuje się bardzo dużą różnorodnością przemysłu. Wywołana ona jest ciągłym przyłączaniem do już istniejącego kompleksu kolejnych podmiotów gospodarczych, które razem dają większą szanse osiągania korzyści. W ośrodku przemysłowym jest to jedna gałąź np. ośrodek Ludwikschafen w Niemczech - gałąź chemiczna (45 tys. ludzi zatrudnionych), Monachium - farmaceutyczny, Belfast - stoczniowy.
Podstawowe kryteria tworzenia się kompleksów przemysłowych:
Kryterium przemysłu dominującego w kompleksie.
Kryterium mocy produkcyjnej.
Kryterium związane ze stopnie koncentracji finansowej (kapitałowej).
Kryterium związane z czynnikiem inicjującym powstanie kompleksu.
Kompleksy hydroenergetyczne - związane z zapotrzebowaniem kompleksów na tanią energię. Głównie związane z metalurgią kolorową, np. kompleks w dolinie rzeki Tenesee, kompleksy w Alpach Francuskich, we wschodniej części Kanady (Wielkie Jeziora).
Kompleksy komunikacyjne - powstałe w wyniku szczególnych warunków komunikacyjnych, np. kompleksy nadbrzeżne (na styku morze - ląd). Dzisiaj te kompleksy rozwijają się lawinowo, bo bazują głównie na imporcie. Przykłady: kompleks Nowego Jorku, Szanghaju, doliny rzeki Loary we Francji.
Kompleksy metropolitarne - tworzą się w ramach wielkich metropolii, w których występują instytucje ponadregionalne. Są głównie kompleksami przemysłu przetwórczego, związanego z rynkiem konsumenckim. Przykłady: Paryż, Mediolan, Moskwa, Berlin. Obfitość siły roboczej o różnej możliwości nabywania dóbr, duża gęstość zaludnienia - to są czynniki prowadzące do powstania tych kompleksów.


(…)

… się w:
Przemyśle włókienniczym (szczególnie bawełnianego) - wynaleziono czółenko, przędzarkę i krosno mechaniczne. Dotychczasowo urządzenia pracowały na korpusach drewnianych, a żeby te nowe rzeczy działały trzeba było wymienić na metalowe, co wymusiło rewolucję w przemyśle metalurgicznym.
W 1771 r. zaczęto szeroko stosować napęd parowy głównie w kuźniach, hutach itp. Maszyna parowa stała się podstawowym urządzeniem w przemyśle.
W 1778 r. pierwsza maszyna parowa zastosowana w Polsce - w Tarnowskich Górach.
W drugiej połowie XVIII w. zmiany w produkcji i w tworzeniu. Okres ten stał się etapem do wyznaczenia etapowych innowacji aż do XX w.
Okres trwania epoki industrialnej. 200 ostatnich lat.
Cały rozwój innowacji obejmujący przemysł włókienniczy i hutniczy, 2. Połowa wieku XVIII
1825 r. - pojawienie się kolei…
… kooperacyjnych, najbardziej skooperowanymi gałęziami przemysłu jest przemysł motoryzacyjny i stoczniowy, ale także gałęzie związane z artykułami gospodarstwa domowego.
Zakłady sprzętu mechanicznego BAKO zlokalizowane w Ostrowie Wielkopolskim. Kooperuje z ponad 400 dostawcami w skali roku z Polski i nie tylko. Średni dystans kooperantów dla tego zakładu to 205 km. Najbardziej skooperowanym regionem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz