Komitet ekonomiczno-społeczny - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 798
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Komitet ekonomiczno-społeczny - wykład - strona 1 Komitet ekonomiczno-społeczny - wykład - strona 2

Fragment notatki:

KOMITET EKONOMICZNO-SPOŁECZNY (Economic and Social Committee) - Bruksela Historia: Powstał w 1957 r. Komitet działa na podstawie traktatu (art. 257-262). Charakter i skład organu i status członka: Komitet nie jest instytucją Wspólnot Europejskich. Jest organem pomocniczym Rady i Komisji o charakterze doradczym. Jest on kolegialny, o charakterze zawodowo-organizacyjnym. Komitet jest złożony z przedstawicieli różnych kategorii życia gospodarczego i społecznego, a zwłaszcza producentów, rolników, przewoźników, pracowników najemnych.
Komitet składa się z 222 członków pochodzących z poszczególnych krajów UE. Członków nominuje jednomyślnie Rada UE, na podstawie wniosków przedstawionych przez poszczególne rządy państw członkowskich, na których musi znaleźć się dwukrotnie więcej nazwisk niż liczba przypadających w Komitecie danemu krajowi. Mandat członkowski trwa 4 lata. Po powołaniu przestają oni być przedstawicielami swoich krajów. Korzystają z immunitetów i przywilejów.
Według uzgodnionego w grudniu 2000 r. Traktatu Nicejskiego, skład Komitetu nie przekroczy w przyszłości pułapu 350 osób. Nominacja proponowanych przez państwa członkowskie kandydatów na członków Komitetu będzie się odbywać w przyszłości na podstawie decyzji Rady UE podejmowanej kwalifikowaną większością głosów. Organizacja wewnętrzna: Komitet dysponuje organami kierowniczymi w postaci Przewodniczącego i Prezydium, wybieranych spośród jego członków na okres 2 lat, oraz organami funkcjonalnymi - sekcjami i podkomitetami. Regulamin dodaje jeszcze Zgromadzenie i grupy.
Zgromadzenie - główny, plenarny i uchwałodawczy organ Komitetu. Posiedzenia tego organu ustala Prezydium. Zgromadzenie wybiera Przewodniczącego i Prezydium.
Prezydium - organ kolegialny, składający się z Przewodniczącego, 2 zastępców i 33 członków. Kadencja wynosi 2 lata. Określa reguły funkcjonowania Prezydium oraz organizację i funkcjonowanie wewnętrzne Komitetu, dokonywanie wykładni regulaminu, ponoszenie odpowiedzialności politycznej za ogólny kierunek działań Komitetu.
Urząd Przewodniczącego - wybierany spośród pracodawców, pracowników i osób należących do innych kategorii życia gospodarczego i społecznego na okres 2 lat.
Sekcje - mają charakter wyspecjalizowany: rolnictwa, transportu, energetyki jądrowej. Regulamin postanawia, że Komitet powinien mieć przynajmniej 6 sekcji. Każda sekcja powinna składać się przynajmniej z 41 członków. Każda sekcja ma swoje prezydium, złożone z 6 lub 9 członków, w tym z przewodniczącego i 2 zastępców, wybieranych na 2 lata. Zadaniem sekcji jest opracowanie opinii lub sprawozdania informacyjnego co do zagadnień im przekazanych.
Podkomitety - opracowanie projektów opinii w poszczególnych kwestiach lub w konkretnych dziedzinach.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz