Koenzym A - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 616
Wyświetleń: 2891
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Koenzym A - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Koenzym A (w skrócie CoA, czasem CoASH w celu uwidocznienia niepodstawionej grupy tiolowej) to związek organiczny powstający w organizmie z adenozynotrifosforanu, pantotenianu oraz β-merkaptoetyloaminy, służący jako przenośnik grup acylowych. Cząsteczkę koenzymu A związaną z resztą acylową nazywa się acylokoenzymem A (acylo-CoA). Najważniejszym z takich połączeń jest acetylokoenzym A (acetyl-CoA).
Acylo-CoA i Acetyl-CoA Acylo-CoA czyli acylokoenzym A to połączenie koenzymu A z resztą acylową umożliwiające jej transport w organizmie. Acylo-CoA powstaje w wyniku acylowania grupy tiolowej CoA:
CoASH + RCOOH → CoACOR + H2O Najważniejszym przykładem takiego połączenia jest acetylokoenzym A (Acetyl-CoA), tzw. aktywny octan - produkt acetylowania koenzymu A uczestniczący w wielu przemianach zachodzących w organizmie, np. w cyklu kwasu cytrynowego.
Acetylo-CoA odgrywa kluczową rolę w metabolizmie. Składa się z grupy octanowej (acylowej -COCH3) związanej kowalencyjnie z koenzymem A. Uczestniczy w przemianie tlenowej sacharydów w Cyklu Krebsa, w syntezie kwasów tłuszczowych oraz w syntezie steroidów. Koenzym A zaangażowany jest w serię procesów biochemicznych, między innymi w cykl Krebsa, który pełni kluczową rolę w dostarczaniu energii komórkom organizmu niezbędnej np. w procesach regeneracji. Koenzym A pełni też inną ważna rolę, związaną bezpośrednio z procesami zachodzącymi w skórze. Bierze on udział w produkcji lipidów i cholesterolu, niezbędnych dla sprawowania funkcji ochronnych przez wyższe warstwy epidermy.
Kwas pantotenowy, będąc składową koenzymu A, wspomaga zatem skórę na kilka sposobów: - zapewnia optymalne nawilżenie skóry przez utrzymywanie bariery skórnej w dobrej kondycji - wzmaga produkcję włókien kolagenu i elastyny zapewniając skórze dobrą kondycję i elastyczność - wzmacnia naturalne procesy lecznicze - wykazuje działanie przeciwzapalne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz