To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kodyfikacje Oświecenia - KODYFIKACJE NAPOLEOŃSKIE Czasy Napoleońskie (1799-1814) Czasy Napoleońskie to okres od 1799 do 1814 r. Zamiarem Napoleona było siłowe scalenie Europy (koncepcja integracji europejskiej). W 1815 r. system napoleoński został zniesiony na Kongresie Wiedeńskim (1814-1815), który to na nowo „urządził” Europę. Tak jak „urządzono” Europę na Kongresie, tak w zasadzie przetrwała ona do czasów I wojny światowej (1914 r.). Kodyfikacje Napoleona Kodyfikacje Napoleona - akty prawne oparte na ideach rewolucji francuskiej oraz doktrynie prawa natury. W wyniku prac kodyfikacyjnych opracowano pięć kodeksów: kodeks prawa cywilnego z 1804 (noszący od 1807 oficjalną nazwę kodeksu Napoleona ), kodeks procedury cywilnej z 1807, kodeks handlowy z 1807, kodeks postępowania karnego z 1808 kodeks karny z 1810.
Najdonioślejsze znaczenie przypisuje się kodeksowi cywilnemu . Regulacje w nim zawarte opierały się na zasadzie równości wobec prawa wszystkich podmiotów oraz zrywały z ograniczeniami prawa feudalnego (feudalizm). Kodeks cywilny uznawany jest powszechnie za wielkie arcydzieło techniki ustawodawczej. Na rozwiązaniach przyjętych w kodeksie wzorowały się ustawodawstwa innych państw, np. kodeks włoski, hiszpański, portugalski.
Kodeks cywilny obowiązywał również na obszarze Księstwa Warszawskiego oraz z pewnymi zmianami na terenie Królestwa Polskiego. Kodeks Napoleona stosowany jest we Francji do dnia dzisiejszego pod nazwą Code Civil. Kodeks karny oraz kodeks postępowania karnego realizował idee humanitaryzmu. Proces karny opierał się na zasadach jawności, ustnym prowadzeniu sprawy i swobodnej ocenie dowodów oraz utrzymał wprowadzoną w 1791 instytucję ławy przysięgłych
Były to kodeksy nowych czasów, w których zwyciężyła myśl humanitarna. Utrwaliły się w bardzo dużym państwie, którego kultura promieniowała na inne państwa. Kodeks cywilny Napoleona Kodeks składał się z 2281 artykułów ułożonych w trzech księgach: I księga - o osobach - w księdze tej znalazły się m. in. przepisy o nabywaniu i utracie praw cywilnych, prawo małżeńskie osobowe, przepisy o władzy ojcowskiej, adopcji, opiece i kurateli.
II księga - o majątkach i różnych rodzajach własności - księga ta zawierała przepisy o własności użytkowaniu i służebnościach.
III księga - o różnych sposobach nabywania własności - księga dotyczyła zobowiązań, prawa spadkowego, prawa majątkowego małżeńskiego.
Kodeks Napoleona oparty jest na prawnonaturalnych założeniach wolności, nieograniczonej własności prywatnej i swobody umów - indywidualizmu i liberalizmu . Realizował postulaty pełnej swobody jednostki i jej inicjatyw gospodarczych.
(…)
… I Kodeksu Napoleona.
Kodeks Cywilny Królestwa Polskiego składał się z 521 artykułów. Będąc niewielka przeróbką prawa osobowego kodyfikacji napoleońskiej wprowadzał kilka istotnych zmian (zniesienie instytucji śmierci cywilnej, poprawa sytuacji dzieci pozamałżeńskich, zreformowanie prawa małżeńskiego osobowego).
Kodyfikacje Napoleońskie - Kodeks karny materialny i procesowy
Kodeks karny materialny (1810) - uznawany za kodeks „triumfującego mieszczaństwa”. Stanowił duże osiągnięcie z punktu widzenia techniki legislacyjnej. Zawierał wyłącznie przepisy z zakresu prawa karnego materialnego. Składał się z rozdziału wstępnego i z 4 części (dwie pierwsze miały charakter ogólny, dwie pozostałe tworzyły część szczególną.
Ważną cechą kodeksy był podział przestępstw na zbrodnie, występki i wykroczenia i w związku…
…), konfiskaty majątku, piętnowanie. Skutkiem orzeczenia najcięższych kar była śmierć cywilna. Niektóre z tych okrutnych kar zostały jednak z czasem zniesione lub znacznie złagodzone. Kodeks obowiązywał we Francji do 1994 r.
Kodeks karny procesowy (1808) - wprowadził nowe zasady postępowania w procesie karnym, przede wszystkim wprowadził zasadę tzw. procesu mieszanego. Kodeks zrywał z tajnością…
…
postępowanie jest jawne dla oskarżonego, stron i dla publiczności - to umożliwia obronę
obrońca kontaktuje się z oskarżonym - pełna możliwość obrony
przed sądem oskarżony i prokurator są na równych prawach
sprawę prowadzi i rozstrzyga wyrok osoba neutralna, nie zaangażowana w sprawę
prokurator i oskarżony prowadzą przed sądem spór (kontradyktoryjność)
Podsumowując - postępowanie przed sądem ma charakter…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)