To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kody Kreskowe - Historia, budowa i zastosowanie „Zastosowano go w domu towarowym Marsh w Troy, stan Ohio, gdzie pierwszy oznaczony towar przeszedł przez kasę 26 czerwca 1974 roku. Była to guma do żucia Wrigley's.
Historia, powstanie Wallace Flint, syn hurtownika artykułów spożywczych z Massachusetts, napisał w Uniwersytecie Harwardzkim w 1932 r. pracę magisterską na temat automatycznych punktów kasowych w supermarketach.
Pod koniec lat 40-tych Amerykanie podjęli badania nad technicznym aspektem automatycznego odczytu i kontroli cen w handlu. Wykonali kilka projektów, z których najlepszy zaowocował uzyskaniem w 1949 patentu.
W 1974 r. Przedstawiciele wytwórców i dystrybutorów z 12 najbardziej uprzemysłowionych krajów europejskich założyli komitet, w celu zbadania możliwości wprowadzenia systemu w Europie
W rezultacie w 1976 powstał Europejski System Kodowania Towarów EAN (European Article Numbering).
W rok później powołano EANA (European Article Numbering Association) z siedzibą w Brukseli.
1981 r. - przekształcenie w IANA (International Article Numbering Assotiation). Dawniejsza historia, aż do dnia dzisiejszego Handel detaliczny: UPC i EAN Przemysł: Code 39 (opracowany w roku 1974), ITF 1984 amerykański przemysł medyczny przedstawił HIBC (Health Industry Bar Code)
Początek lat 80-tych wydajniejsze kody kreskowe ( Code 128 ,
Code 93 )
Ze względu na zalety kodu kreskowego Code 128 , w 1989roku organizacje EAN i UCC przyjęły na jego bazie sposób zapisu UCC/EAN-128 (EAN-128) do kodowania informacji uzupełniających na temat samych produktów, transportu oraz danych logistycznych. Dopracowano się wielu wspólnych rozwiązań, w tym Application Identifiers Lata dziewięćdziesiąte W tym okresie opracowano nowe kody dwu wymiarowe matrycowe. W 1998 EAN International i UCC podjęły decyzję o kompleksowym scalaniu systemu EAN-UCC . W rok później opracowano dokument referencyjny, obejmujący wszystkie aspekty techniczne systemu EAN - UCC. W związku z powyższym faktem organizacje krajowe otrzymują (jeden lub kilka) dwucyfrowe lub trzycyfrowe prefiksy.
Polska w EAN W celu wprowadzenia i rozpropagowania systemu w kraju, powierzono stworzenie systemu organizacyjnego ówczesnym Instytutowi Gospodarki Magazynowej. Polskę przyjęto do stowarzyszenia EAN w 1990 r. jako 47 kraj, nadając jej prefiks EAN/UCC : 590 . EAN-Poland czyli Centrum Kodów Kreskowych otrzymał prawo nadawania krajowym produktom i podmiotom gospodarczym numerów i oznaczania ich kodami kreskowymi EAN. W tym samym roku Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości wydał dwie Polskie Normy dotyczące kodów EAN, które w roku 1997 zostały zastąpione normą europejską.
(…)
…, w których spacje pomiędzy znakami symbolu (przerwy międzyznakowe) nie zawierają informacji.
Kod ciągłe są to symboliki, w których nie ma przerw międzyznakowych (mają one większą gęstość)
Kody matrycowe (sześciokąty, kwadraty i kółka)
Szerokość kresek
W kodach o dwóch szerokościach kresek stosunek między szerokością kreski szerokiej i wąskiej, nazywany N, waha się w granicach od 2 do 3, ale jest stały dla danego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)