Kod 128 - omówienie

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 1393
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Kod 128 - omówienie - strona 1 Kod 128 - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Kod 128 (Code 128)
Kod 128 został stworzony przez firmę Computer Identics w celu zakodowania 128 znaków ASCII. Ze względu na zalety tej symboliki, w systemie globalnym EAN.UCC przyjęto ją do kodowania wszelkich informacji. W tym celu opracowano w 1989 roku kod pochodny, zwany UCC/EAN-128, a następnie GS1-128
Cechy charakterystyczne kodu 128:
kodowanie 128 znaków ASCII w 3 zbiorach A, B i C Zbiór A zawiera cyfry od 0 do 9, górną część klawiatury (ang. upper case), większość znaków specjalnych i część znaków funkcyjnych.
Zbiór B zawiera również cyfry od 0 do 9, górną część klawiatury, część znaków specjalnych i funkcyjnych oraz dolną część klawiatury (ang. lower case).
Zbiór C zawiera 100 dwucyfrowych liczb, od 00 do 99 oraz część znaków funkcyjnych.
Zbiór ten umożliwia zakodowanie pary cyfr z podwójną gęstością — dwie cyfry na jeden znak informacyjny.
O tym, który zestaw znaków ma być zastosowany, informuje odpowiedni znak startowy
(start A, start B lub start C). Ponadto, zestaw znaków może zostać zmieniony w obrębie
tego samego symbolu, przy pomocy znaków funkcyjnych (Code A, Code B, Code C
lub Shift).
kod zawiera obligatoryjną cyfrę kontrolną - nie jest ona widoczna pod kodem kreskowym, nie jest również przesyłana przez czytniki do komputera (aczkolwiek jest oczywiście sprawdzana).
W kodzie EAN-128 występują podwójne znaki start. Znak funkcyjny (sterujący) FNC1 został przypisany przez AIM dla systemu EAN.UCC i występuje on zawsze bezpośrednio po znaku Start A, B lub C, co odróżnia kod UCC/EAN-128 od Kodu 128.
każdy znak zbudowany jest z 11 modułów (poza znakiem stopu) - każdy znak ma 3 kreski ciemne i trzy jasne (o różnej ilości modułów) Kod 128 nie ma ograniczenia na ilość znaków Możliwość kodowania 128 znaków ASCII oraz duża gęstość znacząco zwiększa popularność tego kodu. W kodzie UCC/EAN-128 identyfikuje się jednostki logistyczne, dane typu: numer serii, data produkcji, okres trwałości, różne wymiary itp. Kod GS1-128
W obecnych czasach globalizacji informacji pojawiła się potrzeba używania symboliki kodów kreskowych, w której można by zapisywać informacje o strukturze i zawartości zrozumiałej na całym świecie. Wymagania te spełnia symbolika kodu kreskowego GS1-128, która jest odmianą symboliki Kod 128 zarezerwowaną specjalnie dla systemu GS1. Podstawowym atutem tej symboliki są tzw. Identyfikatory Zastosowania (IZ) GS1 globalnego systemu GS1. Identyfikatory Zastosowania są prefiksami jednoznacznie definiującymi znaczenie i format występujących po nich pól danych. Pozwala to na wykorzystanie informacji zawartych w kodzie GS1-128 w każdym zakątku świata bez konieczności wcześniejszego kontaktowania się ze sobą kontrahentów w celu uzgodnienia formatów danych. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz