Klimat górski - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1120
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klimat górski - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Klimat górski(Polska)- urozmaicona rzeźba terenu i wniesienia nad poziomem morza powodują zróżnicowanie klimatów lokalnych; klimat dość ostry o dużych opadach śniegu i długim okresie zalegania pokrywy śnieżnej; największa suma opadów w przekroju całego kraju; najkrótszy okres wegetacyjny (100 dni); temperatura powietrza obniża się wraz ze wzrostem wysokości; najniższe wartości temperatury w zimie i lecie; występuje tam wiatr halny z którym wiążą się opady po stronie dorzecznej.
Rozkład prędkości wiatru na pagórkach i w kotlinie
Na dnie kotliny prędkość spada do ok. 40% prędkości na wierzchowinie od strony dowietrznej i osiąga ponad 120% u wejścia na teren płaski zbocza przeciwległego. Jeśli chodzi o pojedynczy pagórek to prędkość wiatru na szczycie wzrasta ponad dwukrotnie niż u podnóży wzniesienia. Po stronie zawietrznej spada do ok. 40% wielkości przed wzniesieniem. Wiatry dolinowe i górskie powstają w dolinach i kotlinach górskich zwłaszcza w miesiącach letnich, przy ustalonej bezchmurnej wyżowej pogodzie oraz bardzo słabych warunkach adwekcji. Przyczyną ich powstania jest nierównomierne ogrzanie się powietrza nad poszczególnymi częściami zboczy o różnym nachyleniu i ekspozycji; powstaje to przemieszczanie się mas cieplejszego chłodniejszego powietrza. W ciągu dnia powietrze nagrzewając sięd od strony zbocza jest lżejsze , przemieszcza się do góry lub też do ujścia doliny o pewnym spadku wzdłuż jej osi podłużnej- są to wiatry dolinne. W nocy jest odwrotnie , częstsze powietrze spływa grawitacyjnie w dół a następne ze spadkiem doliny powstaje wiatr górski
KLIMAT GÓRSKI I PODGÓRSKI-powierzchnia silnie urzeźbiona i znacznie wyniesiona ponad poziom morza. Występują duże kontrasty klimatów lokalnych. Klimat dość chłodny o znacznej ilości opadów. Wyrzej w górach temperatury niskie a opady najwyższe w Polsce KLIMAT ZACISZY GÓRSKICH-charakteryzuje się wielkimi kontrastami temperatury dnia i nocy, dużym zróżnicowaniem przychodu energi słonecznej i prędkości wiatru.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz