Klasyfikacja środków dowodowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1911
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Klasyfikacja środków dowodowych - strona 1 Klasyfikacja środków dowodowych - strona 2 Klasyfikacja środków dowodowych - strona 3

Fragment notatki:

Klasyfikacja środków dowodowych. Ze względu na kryterium zetknięcia się organu orzekającego z faktem będącym przedmiotem dowodu: Bezpośrednie - organ orzekający może bezpośrednio spostrzegać i stwierdzać prawdziwość określonego faktu (oględziny); Pośrednie - organ stwierdza pośrednio istnienie określonego faktu na podstawie spostrzegania innego faktu (zeznania świadków).
Ze względu na kryterium rodzaju źródła informacji: Rzeczowe - źródłem informacji są cechy danej rzeczy lub zachowane na niej ślady zdarzeń, a organ zaznajamia się z nimi przez oględziny. Osobowe - źródłami informacji są osoby (zeznania świadków). Mieszane (tj. osobowo-rzeczowe: dokumenty i opinie biegłych)
Ze względu na kryterium dopuszczalności przeprowadzenia danego środka dowodowego: Podstawowe - przeprowadzenie nie ma określonych przesłanek (dokumenty, zeznania świadków). Posiłkowe - ich dopuszczalność jest możliwa po spełnieniu określonych przesłanek (przesłuchanie stron).
Ze względu na kryterium regulacji prawnej środków dowodowych: Uregulowane w kpa - dokumenty, zeznania świadków, oględziny, przesłuchanie stron, opinie biegłych. Nieuregulowane w kpa - nowe środki dowodowe powstające w wyniku rozwoju nauki i techniki.
System środków dowodowych Dowód z dokumentów Dokument - akt pisemny, stanowiący wyrażenie określonych myśli lub wiadomości
Kpa wprowadza pojęcie dokumentu urzędowego - to dokumenty, które mają zwiększoną moc dowodową, w zakresie tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone, jeżeli zostaną spełnione 2 przesłanki: sporządzone zostaną w określonej formie i sporządziły je powołane do tego organy państwowe lub jednostki organizacyjne.
Dokumenty urzędowe korzystają z 2 rodzajów domniemań: Domniemanie prawdziwości - dokument pochodzi od organu, który go wystawił
Domniemanie zgodności z prawdą oświadczenia organu, od którego pochodzi dokument.
Kpa i op. przyjęły domniemanie zgodności z prawdą, tego co zostało w dokumencie stwierdzone, przez organ, od którego dokument pochodzi. Domniemanie to może być obalone przez przeprowadzenie dowodu przeciwko treści dokumentu. W przypadku obalenia domniemania zgodności z prawdą lub domniemania prawdziwości dokumentu urzędowego, nie może on być traktowany jako dowód w sprawie.
Dowód jest prawdziwy, jeżeli spełnia 3 warunki: Został wystawiony przez kompetentny organ;


(…)

… nierzetelnie lub w sposób wadliwy, to organ podatkowy w protokole badania księgi określa, za jaki okres i w jakiej części nie uznaje ksiąg za dowód, tego, co wynika z zawartych w niej zapisów. Odpis takiego protokołu organ podatkowy dostarcza stronie, która może w terminie 14 dni wnieść swoje zastrzeżenia lub uwagi do protokołu.
Zeznania świadków
Świadek - osoba fizyczna, która w postępowaniu ma wiadomości…
… do wykrycia prawdy obiektywnej, a nie są sprzeczne z prawem.:
- opinie instytutu naukowo-badawczego
- wyspecjalizowane jednostki organizacyjne
- film, zdjęcie, rysunek, taśma dźwiękowa, plan, billing telefoniczny itp. ŚRODKI DOWODOWE W ORDYNACJI PODATKOWEJ:
Dowodami w postępowaniu podatkowym są:
- deklaracje, które zgodnie z przepisami prawa podatkowego zostały złożone przez stronę, np. coroczne zeznania…
… nie reguluje mocy dowodowej urzędowych dokumentów zagranicznych oraz dokumentów prywatnych. Dlatego też oba rodzaje dokumentów podlegają w pełni swobodnej ocenie dowodów dokonywanej przez organ orzekający, o ile przepisy szczególne lub umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej. Podobne rozwiązanie zawiera ordynacja podatkowa, gdzie podstawowym środkiem dowodowym są księgi podatkowe. Księgi są dokumentami…
… prawne: świadkami nie mogą być osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy państwowej i służbowej, co do okoliczności objętych tajemnicą, o ile nie zostały zwolnione od zachowania tej tajemnicy; duchowni, co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi.
Świadkiem nie może być strona. Osoba fizyczna, która nie ma ograniczeń posiada prawny obowiązek występowania w charakterze świadka, bowiem nikt nie ma prawa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz