To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Klasyfikacja rynku finansowego
Ze względu na okres obiegu instrumentu wyróżnia się:
Rynek pieniężny - zalicza się tu wszystkie transakcje finansowe, których termin realizacji z praw nie przekracza jednego roku . Przedsiębiorstwa pozyskują tu środki na sfinansowanie działalności bieżącej, tj. zapewniające odpowiednią płynność.
Rynek kapitałowy - zalicza się tu transakcje, o terminie realizacji z praw dłuższy niż rok . Przedsiębiorstwa pozyskują tu zatem środki na sfinansowanie inwestycji, co umożliwia dalszy rozwój oraz wzrost, podwyższając w ten sposób wartość spółki dla akcjonariuszy. Natomiast zaznaczyć, iż przedsiębiorstwo może przetrwać na konkurencyjnym rynku tylko pod warunkiem ciągłego rozwoju oraz wzrostu. Ze względu na charakter transakcji rynek finansowy może podzielić się na:
Rynek pierwotny - tworzący przez transakcje dokonywane za pomocą instrumentu finansowego po raz pierwszy wprowadzonego do obrotu przez emitenta. Na rynku pierwotnym przedsiębiorstwa pozyskują kapitał na sfinansowanie inwestycji.
Rynek wtórny - składają się wszystkie transakcje dokonywane za pomocą danego instrumentu już wcześniej znajdującego się w obrocie. Rynek wtórny jest więc związany z płynnością i efektywnością realokacją kapitału.
Wykład 2 09.10.12 Klasyfikacja rynku finansowego Ze względu na przedmiot obrotu wyróżnia się:
Rynek lokat międzybankowych
Rynek kredytowy
Rynek walutowy
Rynek metali szlachetnych
Rynek instrumentów kontroli ryzyka (instrumentów pochodnych)
Rynek papierów wartościowych (obligacji, akcji, krótkoterminowych papierów dłużnych)
Ze względu na zasięg geograficzny wyróżnia się:
Krajowy rynek finansowy
Międzynarodowy rynek finansowy
Należy podkreślić, że w obecnych czasach procesy globalizacji podlegają silnej intensyfikacji, co prowadzi do konsolidacji rynków finansowych. Ze względu na wartość transakcji wyodrębnia się:
Rynek hurtowy
Rynek detaliczny
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)